Обурення містян викликав проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження переліку населених пунктів, зарахованих до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Увагу до цього планованого документа, винесеного на громадське обговорення до 22 липня, кілька днів тому привернув народний депутат України Володимир Арешонков. Згідно із запропонованими урядом змінами, на Житомирщині у переліку залишаться лише 80 із понад 370 населених пунктів, що донині належали до зон відчуження, безумовного та гарантованого добровільного відселення.

Зокрема, з третьої зони добровільного відселення планується виключити Коростень, Овруч, Лугини та інші селища і села регіону. Якщо Кабмін прийме постанову, десятки тисяч чорнобильців втратять соціальні виплати та пільги.

На мітингу, що зібрався у центрі Коростеня, городяни вимагали активних дій і допомоги від представників місцевої влади. Щоб продемонструвати уряду свою рішучість, протестувальники перекрили вулицю Грушевського, а затим і «Варшавку» — міжнародну трасу Київ — Ковель — Ягодин.

Шостого липня Коростенська міська рада прийматиме рішення про звернення до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України щодо недопущення прийняття проекту постанови.

Житомирська область.

Фото зі сторінки Володимира Арешонкова у Фейсбуці.

Тим часом

Схоже відбулося й у селищі Зарічному та інших поліських громадах Рівненщини, які свого часу зачепив Чорнобиль.

По громадах почали збір підписів проти такого проекту, вимагають скликання сесій сільських, селищних та міських рад.

Люди просять народних депутатів України, яких вони обирали, втрутитися в ситуацію — захистити їх. Адже до них по допомогу звертаються чимало онкохворих із населених пунктів, зарахованих до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У разі затвердження проекту постанови у Рівненській області кількість отримувачів виплат зменшиться на 70% (із 48 278 до 14 484 осіб).

«Свого часу наше село взагалі хотіли відселити, ми ціною відмови від пільг і переведення у 3-ю зону відстояли його. Тепер у цьому проекті Великі Озера вже «чисті» від радіації. Це свідчить про формальний підхід до підготовки проекту постанови. Просто чиновникам коле очі те, що ми в радіації дожили до пенсій і домоглися гідних людини прав через суд», — кажуть мешканці Великих Озер Дубровицької ТГ, які за роки боротьби за існування свого села досконало вивчити чорнобильські закони.

У тій само Дубровицькій ТГ згідно з проектом цієї постанови з пільгами залишаться мешканці 3 сіл із 40 — Шахи, Великий Черемель, Різки, у Рокитнівській ТГ — 9 із 25 — Єльне, Залав’я, Карпилівка, Осницьк, Сновидовичі, Старики, Томашгород (Сехи), у Сарненській ТГ пропонують зберегти 3-ю зону тільки Орлівці і Чемерному...

За моїми даними, на вимогу людей у деяких громадах скликають позачергові сесії. А Сарненська міська рада передала негативну думку людей щодо цього проекту постанови зверненнями до Кабміну, Державного агентства з управління зоною відчуження, Асоціації міст України...

Олександра ЮРКОВА.

Рівненська область.