Пілотний проект сервісу з індивідуального супроводу в межах адаптації до цивільного життя військовослужбовців, які повертатимуться з російсько-української війни та служби додому, стартував у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській областях. З 1 липня триває прийом заяв на посади помічників ветерана від кандидатів у цих регіонах. Після конкурсного відбору вони пройдуть спеціальне навчання і потім консультуватимуть ветеранів з питань працевлаштування, навчання, соціального захисту, реабілітації, реалізації своїх прав та пільг у різних сферах.

Послуга розроблена Мінветеранів України за сприяння «Проекту підтримки «Дія», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансування Швеції. У пілотному проекті запровадження інституту помічника ветерана враховано досвід США, Великої Британії й Хорватії.

За словами керівниці Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Мінветеранів Світлани Березіної, головним завданням представників громад, які виконуватимуть функцію помічника ветерана, стане всебічна допомога і сприяння захисникам та захисницям у повноцінній адаптації до мирного життя. Цю роботу та сам сервіс організовуватимуть за принципом «рівний — рівному», адже коло помічників формуватимуть з-поміж самих ветеранів, які мають досвід поствоєнної інтеграції, або з членів їхніх сімей, котрі вже випробували власні шляхи допомоги в адаптації, соціалізації своїх рідних, котрі повернулися з війни.

За кілька днів старту цього пілотного проекту до нього приєдналося вже кілька десятків громад у чотирьох регіонах. Важливо, що обране кандидатами бажане місце працевлаштування в межах пілотної області врахують за умови участі територіальної громади в експериментальному проекті.

В інтерв’ю «Укрінформу» Світлана Березіна розповіла, що в кожній такій територіальній громаді повинні розуміти, скільки людей і якого фаху з-поміж їхніх земляків демобілізують після завершення бойових дій. В ОТГ мають орієнтуватися, коли вони прибуватимуть, які проблеми цих осіб уже відомі та потребують належного реагування, зокрема й оперативного супроводу помічником ветерана. Адже з першого дня повернення наших захисників з фронту слід дбати про їхню якісну інтеграцію в громади, родини, у економіку країни як на мікро-, так і на макрорівнях.

У Мінветеранів зауважують: кандидати на посади помічників ветерана, які мешкають у регіонах, що беруть участь у «пілоті», можуть подаватися на конкурс виключно за допомогою інформаційного порталу Е-ветеран (https://eveteran.gov.ua).