На знімку: завдяки підтримці благодійників на території центру вдалось встановити високі грядки, на яких вихованці вирощують зелень та пряні трави.
Збирають його разом із працівниками закладу діти, які проходять тут реабілітацію, та переселенці, котрі тепер там мешкають.
Навесні центр прийняв естафету від своїх колег з Чигиринської міської територіальної громади та долучився до всеукраїнського флешмобу #СадиДляПеремоги2023. До роботи вирішили долучити всіх охочих, хто мешкає у закладі.
Для дітей, які є вихованцями відділу комплексної реабілітації осіб з інвалідністю, що функціонує в центрі, робота на землі стала не тільки цікавим заняттям, до якого долучились чи не вперше у житті, а ще й важливим кроком до їх соціальної інтеграції. А для тих, хто оселився в центрі, тікаючи від війни, сад і город стали місцем психологічної реабілітації, адже люди важко переживають розлуку з рідним домом.
Та окрім соціальної, педагогічної та психологічної функції грядки центру мають і важливе практичне значення. Адже з часу, коли там оселилось майже пів сотні внутрішньо переміщених осіб, потреби у продуктах зросли. Тож і для того, щоб не мати проблем із харчами, у закладі вирішили зайнятись городництвом.
Згодились ділянки - грядки, що розташовані поруч із центром. Та на них багато не виростиш. Тож міська рада додатково виділила ще двадцять соток землі під городи.
Крім того, навесні за підтримки ініціативи "Сади Перемоги" і Seed Programs International на території центру з'явились високі грядки для вирощування пряних трав. Благодійники передали й насіння.
Приєднатись до городніх та садових робіт запропонували всім охочим переселенцям. А вирощувати пряні трави у високих грядках вихователі взялись разом із дітьми.
А тепер настав час збирати перші врожаї в овочевих, фруктових і трав'яних "садах". Буряк, морква, картопля ще підростають, а от кабачками вже можна ласувати. От-от дозріють помідори.
Особливо тішать дітей м'ята, меліса, базилік, редиска, цибуля та огірки, які самі висівали на високих грядках. Для більшості з них догляд за такими культурами - це важливий, хоча і непростий досвід. З цікавістю діти спостерігають, як вихователі збирають урожай, а на кухні з нього готували салати. Духмяні трави йдуть на заварювання чаїв. Для дітей усі ці процеси стали етапами соціальної реабілітації.
Для дорослих мешканців закладу робота на грядках та в саду - це ще й час психологічного розвантаження. Хтось згадує рідну домівку і те, як працювали там. Для когось це повернення до спогадів про сільське дитинство.
Але всім "Сад Перемоги" приніс ще й цілком реальні плоди. Вирощені овочі та фрукти стали істотним доповненням до місцевого меню. Адже у центрі організоване триразове харчування, і вирощена власноруч продукція допомагає зменшити витрати на закупівлю харчів.
Хмельницька область.
Фото Центру соціальної допомоги Волочиської міської ради.