Таке рішення ухвалено на засіданні Ради оборони області. Вийшло відповідне розпорядження голови ОВА.

Тим часом для людей залишається багато незрозумілого, адже переїхати на нове місце — це, у деяких  випадках, ніби розпочати життя спочатку.

Раніше про необхідність евакуації із Сумщини говорив командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв: за словами генерала, він уже умовив деяких мешканців прикордоння виїхати та перечекати десь до кращих часів. І ось тепер це вже офіційна позиція обласної влади. Голова ОВА Володимир Артюх за підсумками засідання Ради оборони регіону заявив, що рішення про евакуацію із 5-кілометрової прикордонної зони стало на Сумщині необхідністю, яка назріла вже давно.

В обласній військовій адміністрації запевнюють, що вердикт ухвалено після ґрунтовного аналізу ситуації. А вона нерадісна. Села та селища, що розташовані неподалік кордону, постійно обстрілює ворог, і інтенсивність таких нападів зростає. Руйнуються об’єкти життєзабезпечення населених пунктів і приватні домогосподарства, не працюють школи, магазини й медичні заклади. Люди змушені не жити, а виживати. Тижнями, а то й місяцями вони залишаються без світла, бо рашисти обстрілюють ремонтні бригади «Сумиобленерго», котрі виїжджають лагодити пошкоджені обстрілами мережі та обладнання.

Але найголовніше, що вплинуло на прийняття рішення про евакуацію, — це загибель людей. І трагічна статистика говорить сама за себе. Із січня по липень у прикордонних громадах Сумщини від рук російських загарбників загинули 35 цивільних осіб, 17 з них рашисти вбили протягом останнього місяця. Загарбники сіють смерть дедалі частіше і охочіше. На Сумщину унадились із території рф диверсійно-розвідувальні групи, котрі, доки їх знешкодять, встигають наробити чимало біди. У Середино-Будській громаді ДРГ розстріляла бригаду із шести лісівників, залишивши сиротами дванадцятьох дітей, а в Шалигінській громаді — двох місцевих жителів.

Можливо, на рішення про евакуацію вплинула ще одна обставина. За даними української розвідки, ворог перекинув до лінії міждержавного кордону на Сумщині кілька десятків снайперів-початківців, котрі складатимуть тут іспити на «професійну майстерність». Немає жодних гарантій, що стрільці не тренуватимуться на цивільних жителях Сумщини або не використовуватимуть їх під час «випускних екзаменів» як живі мішені. Про це ніхто ніде нічого не говорить, але в цьому разі краще переборщити, ніж «недоборщити».

У Сумській ОВА запевнюють, що пропонуватимуть евакуйованим мешканцям прикордоння «гідну альтернативу» у безпечних для проживання населених пунктах. Евакуація відбувається тільки тоді, як жителю прикордоння роз’яснено його права, а родина готова до переїзду. Евакуація проводиться під прикриттям ЗСУ, аби у ворога не було шансів влаштувати якусь провокацію.

Коли люди переїдуть, у наших бійців, можна сказати, розв’яжуться руки для більш рішучої і радикальної протидії ворогу. Тим часом «головний податківець і фінансист» Верховної Ради України Данило Гетманцев звертає увагу на можливі негативні економічні наслідки від масової евакуації людей. Зокрема, фермерам забракне працівників для роботи на землі, а відтак і ресурсів, аби заплатити людям за використані паї, а далі цей ланцюжок призведе до втрати місцевими бюджетами частини доходів. Через це необхідно запропонувати дієвий механізм компенсації збитків від евакуації з державного бюджету, напрацювати який може спеціально створена урядом робоча група.

Сумська область.

Фото: УНІАН, Андрій Марієнко.