Заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан провів робочу нараду з обговорення проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава (реєстр. №5593-д), яка відбулась онлайн на базі очолюваного ним підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном.
У нараді взяли участь понад 30 стейкхолдерів, серед яких представники посольства США, Організації економічного співробітництва та розвитку, Міністерства економіки, народні депутати та провідні експерти.
Як зазначив Олексій Мовчан, обговорювали не конкретні поправки, а принципи, які потрібно закласти в документ до другого читання.
"Законопроект реєстр. №5593-д прийнято у першому читанні ще у липні 2021 року. Об’єктивно - зараз в ньому потрібно багато чого доопрацьовувати. За два роки, на жаль, проблема управління державними підприємствами не вирішилася. Хоча за цей час ми зробили багато, у тому числі - пришвидшили процеси приватизації. Головна мета законопроекту - зробити управління державною власністю більш прозорим і ефективним.
Ця реформа однозначно має бути робочою, а не залишатися на папері. Вона повинна дати поштовх для розвитку державного сектору економіки. Тому ми співпрацюємо з профільними міністерствами, міжнародними партнерами, незалежними експертами з корпоративного управління, щоб кожен вніс свої конструктивні пропозиції. В мене є чітке позитивне переконання, що реформа буде реалізована в найближчий час. Ми дуже довго до цього йшли, тому зволікати більше не можемо.
Ця реформа вкрай важлива, адже державний сектор великий, незважаючи на те, що приватизація б’є рекорди. Щоб залучити інвестиції, які необхідні для відбудови, в державних підприємствах повинно бути ефективне корпоративне управління. Це прописано в наших міжнародних зобов’язаннях, в умовах Меморандуму з ЄС. Від запуску цієї реформи залежать багатомільярдні надходження в бюджет.
Позиція міжнародних партнерів чітка - реформа корпоративного управління має запрацювати восени 2023 року. Як зазначила під час наради керівниця відділу з питань торгівлі і промисловості посольства США в Україні Шерон Райан, незважаючи на війну, потрібно діяти рішуче в сфері державного управління заради подолання корупції і збільшення конкурентності.
Тож чекаємо офіційні позиції Уряду і наших міжнародних партнерів для продовження роботи над документом. Я вірю, що нам вдасться знайти консенсус, напрацювати найкращі рішення для реалізації реформи та запустити її вже цього року".