Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час форуму, присвяченого річниці проєкту «Армія дронів».
Фото: kmu.gov.ua
Київ офіційно не підтверджує причетність до цієї «бавовни з доставкою». Але міністр цифрової трансформації Михайло Федоров нещодавно натякнув: мовляв, щоб там не відбувалося, але цього буде більше.
російсько-українську війну вже називають війною дронів. Адже бойові безпілотники є в арсеналі як російських загарбників, так і наших Сил оборони. ЗСУ активно та з високою ефективністю використовують БПЛА на полі бою, вражаючи ворожу бронетехніку, артилерію, важкі вогнеметні системи й навіть засоби протиповітряної оборони. Ці «пташки» сіють паніку на позиціях противника, проводять розвідку й допомагають корегувати вогонь.
Нещодавно, виступаючи на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад, очільник Міноборони Олексій Резніков сказав, що нині вже спостерігається «справжній бум виробництва дронів». Така ситуація, за його словами, — це наслідок урядової політики: минулого року Кабмін підтримав ініціативу оборонного відомства щодо спрощення процедур для виробників військової техніки. Довготривалий та вкрай забюрократизований процес прийняття в експлуатацію виробів кардинально скоротили — раніше він міг розтягнутися на кілька років, тепер сягає кількох тижнів.
До того ж рік тому в Україні запровадили експериментальний проект закупівлі безпілотників та боєприпасів до них під назвою «Армія дронів». У липні 2022-го Мінцифри спільно з
Міноборони, Генштабом ЗСУ, Держспецзв’язку в межах фандрейзингової платформи United24 оголосили перший збір коштів. За цей час завдяки підтримці донорів зі ста країн вдалося придбати тисячі дронів та забезпечити ними понад 200 підрозділів Сил оборони України.
«Армія дронів» дала старт і вітчизняному виробництву БПЛА. Постанова уряду визначила порядок отримання статусу виробника боєприпасів для безпілотних систем та встановила вимоги компаніям-виробникам. Як зазначили у МОУ, від початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну прийнято в експлуатацію або на озброєння 28 різних моделей БПЛА від українських виробників, з яких дев’ять дронів-камікадзе. Загалом десять моделей дронів усіх типів уже замовляються — йдеться про тисячі одиниць, поставлених до війська.
Так, якщо виріб дійсно відповідає всім вимогам, то він доволі швидко потрапляє до війська й замовляється. Але в Міноборони наголосили: «Закупівля може здійснюватися виключно на підставі потреби від ГШ ЗСУ, яка формується тільки щодо реально наявних засобів».
Як зазначають експерти, від початку російсько-української війни нішу безпілотної авіації активно зайняли приватні компанії, які виросли з волонтерських ініціатив. За цей час вони отримали й величезний досвід, і наростили виробничі потужності. І об’єктивно конкурувати з ними державним підприємствам складно. При цьому оглядачі Defense Express посилаються на досвід міноборони США, яке викуповує саму розробку й може розподіляти її виготовлення серед наявних виробників.
Вони кажуть: ще рік тому основні напрями того, що потрібно в цій сфері й що не можуть закрити союзники, були очевидні — це дрон-камікадзе типу «Ланцет» і літако-снаряд типу Shahed-136. Мовляв, повторити іранську розробку об’єктивно легше й навряд чи вимагало проведення багаторічних дослідних конструкторських робіт, бо значна кількість збитих «мопедів» були розібрані до гвинтика. І ось нещодавно у відкритому доступі з’явилися зображення, які вказують — в Україні розпочалося виробництво дронів-камікадзе під назвою «РУБАКА», котрі, через їхні особливості можна назвати аналогом Shahed-136.
Аналітики Defense Express пишуть про те, що росія нарощує виробництво FPV-дронів. Ці носії квадрокоптерного типу прозвали «весільними дронами». Вони відносно дешеві, але здатні знищувати військову техніку в сотні й тисячі разів дорожчу. Мовляв, цю ідею ефективності БПЛА на полі бою окупанти «підгледіли» у нас.
На думку спеціалістів, до факту, що росіяни зможуть масово отримувати такі безпілотники на озброєння і застосовувати їх на фронті, варто ставитися з усією серйозністю. Протидіяти такій загрозі можна організацією свого серійного масштабного виробництва FPV-дронів, яке б підтримувалося на державному рівні. Тоді ці «пташки»-камікадзе стануть справді масовою зброєю для ЗСУ.
Український баражуючий боєприпас оперативно-стратегічного рівня «Рубака» здатен долати відстань у 500 км.
Фото: itc.ua