Винищувачі, штурмовики, бомбардувальники, гелікоптери, дистанційно керовані безпілотники, ЗРК та РЛС... Ними управляють військовослужбовці ЗСУ, які від початку російсько-української війни прийняли виклик російських окупантів, а з перших днів широкомасштабного вторгнення — й безпрецедентний з початку Другої світової бій з путінськими «асами», та відбивають таку кількість дроново-ракетних атак, яка ніколи не застосовувалася.

Повітряні Сили Збройних Сил України включають до свого складу не тільки повітряні, а й протиповітряні компоненти, серед яких — зенітно-ракетні комплекси та радіотехнічні війська, а також низка спеціальних військ. У підрозділів кожного з родів військ Повітряних Сил — свої завдання. Як зазначив в одному з інтерв’ю командувач ПС ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук, авіація — наш меч, зенітні ракетні війська — наш щит, радіотехнічні війська — наше чуття.

24 лютого 2022-го першого удару рашисти завдали саме по аеродромах та локаціях Повітряних Сил України, аби знищити всю систему протиповітряної оборони країни та завоювати панування в українському небі. Однак командування ЗСУ та ПС готувалося до такого сценарію, тому успішно вивели з-під удару майже всю техніку і людей.

У перший день великої війни українські пілоти на Су-27 у повітряних боях знищили два найсучасніші російські Су-30СМ. Поблизу Гостомеля бомбардувальники Су-24М, розвідники Су-24МР, штурмовики Су-25 регулярно завдавали потужних ракетно-бомбових ударів по російському десанту, що намагався утримати стратегічний плацдарм...

Як згадував у одному з інтерв’ю командувач Повітряних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук, тоді росіяни застосували потужний арсенал ракет: «Х» різних модифікацій, «Іскандери», «Калібри». І були впевнені, що знищили нашу ППО та авіацію, тож можна «брати» Київ за три дні. Мовляв, передчасні рапорти «асвабадітєлєй» у кремль та роспропаганда зробили свою справу: рашисти самі в це повірили... І українська протиповітряна оборона та військова авіація добряче общипали російських «орлів» у небі.

Проте не варто недооцінювати ворога. рф змінила тактику: її повітряні носії смерті почали літати вздовж русла річок, ховалися за рельєфом та «висотками», застосовували засоби РЕБ. Проте й наші атланти неба швидко вчилися реагувати на ноу-хау противника. Завдяки грамотно розміщеним РЛС, створеним мобільним вогневим групами, досвіду і тактичному креативу, попри втрати, застаріле озброєння, обмежені сили та засоби, було створено унікальну систему протиповітряної оборони, і Повітряні Сили змогли вигнати агресора з українського неба. Програвши цей бій, рашисти вдалися до терору мирного населення, бомбардування тилових міст, знищення інфраструктури майже у всіх регіонах України... З осені минулого року почалася ця хвиля повітряного терору росії. Триває вона й досі. Захисники українського неба навчилися протидіяти й цьому прояву підступної війни, яку розв’язала росія, порушуючи всі норми гуманітарного міжнародного права.

Завдяки допомозі іноземних партнерів, українські воїни перші в бойових умовах повноцінно опанували системи Patriot, NASAMS, IRIS-T, Crotale та інші сучасні зенітні ракетні комплекси та створили дієвий протиповітряний щит для України. Про це під час презентації пам’ятної монети «ППО — надійний щит України», що відбулася в НБУ напередодні Дня Повітряних Сил, сказав командувач ПС ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук. «Це — не просто нова монета, а унікальний символ нової системи протиповітряної оборони України!» — зазначив він.

Фото зі сторінки Повітряних Сил ЗСУ в Інстаграмі.