Участь у засіданні робочої групи взяли народні депутати — члени комітету, представники Міненерго, Мінінфраструктури, НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП, АМКУ, Оператора ГТС, а також профільних асоціацій.
Голова робочої групи Олексій Кучеренко на початку засідання зазначив, що робоча група не розглядає загальнополітичні аспекти, а планує розглядати виключно роботу ринку природного газу, його закони та вади.
На засіданні було заслухано доповідь голови правління НАК «Нафтогаз України» Олексія Чернишова щодо оздоровлення фінансового стану та перспектив Компанії.
«Попри війну НАК «Нафтогаз» зміг зберегти об’єм газовидобутку. Більше того, цього року ми плануємо наростити його — плюс 8% до минулого року», — наголосив він.
Олексій Чернишов повідомив, що кількість свердловин збільшено удвічі — до 88. При цьому додатковий дебіт на одну свердловину вдалося збільшити у 1,5 раза — до 79 тис. кубометрів газу на день.
«Якщо подивитися на графіки 2022 та 2023 року, то ми можемо бачити, що значно зросло споживання газу в літні місяці. Це пов’язано з тим, що газ став ресурсом для забезпечення ТЕС/ТЕЦ для вироблення електроенергії», — звернув увагу керівник Компанії.
Голова Правління НАК «Нафтогаз України» також повідомив ситуацію щодо формування резервів палива. Так, Олексій Чернишов зазначив, що наразі у газосховищах вже накопичено майже 12,3 млрд кубометрів газу, що більше, ніж в аналогічний період минулого року. До того ж в липні у ПСГ було закачано навіть більше газу, ніж передбачалося планом.
За словами очільника «Нафтогазу», загалом до початку опалювального сезону 2023/2024 потрібно мати у сховищах не менш як 14,7 млрд кубометрів газу.
Він також повідомив, що «Нафтогаз» станом на 31 липня придбав 0,7 млрд кубометрів газу українського видобутку на майданчику Української енергетичної біржі.
У цьому зв’язку народна депутатка Вікторія Гриб поставила запитання голові НАК «Нафтогаз України» щодо роботи біржі та її ролі у стимулюванні видобутку приватних компаній, на що Олексій Чернишов відповів, що викуп газу є пріоритетом Компанії, та вона зацікавлена стимулювати і мотивувати видобуток газу. При цьому він наголосив, що НАК «Нафтогаз України» викупив усе, що було запропоновано.
Голова комітету Андрій Герус, відзначивши роль «Нафтогазу» у збільшенні обсягів біржової торгівлі, висловив думку, що з метою розвитку конкурентного ринку, а також формування прозорої ціни на ринку, доцільно буде на законодавчому рівні закріпити вимоги щодо обов’язкового продажу на відповідних торгових платформах частини видобутого газу як державними, так і приватними компаніями.
Така пропозиція, як повідомляє прес-служба Апарату Верховної Ради України, була підтримана представниками Оператора ГТС, АТ «МГУ», АТ «Оператор ринку», ТОВ «УЕБ» та іншими суб’єктами ринку, що відзначили потребу в розширених стандартизованих продуктах на біржових аукціонах.
Заступник міністра розвитку громад і територій України Олександр Бутенко виступив щодо наступного питання порядку денного — заборгованості у різниці в тарифах, відзначивши, що торік сума заборгованості становила 14 млрд грн. За його словами, сума не була компенсована через відсутність джерела. Нині компенсація різниці в тарифах, станом на кінець опалювального сезону, по гарячій воді була верифікована ДАСУ на суму 30,2 млрд. У цій різниці також є стара ціна водопостачання і водовідведення — 2,7 млрд, яка не була компенсована в минулих періодах. Отже, на початок опалювального сезону заборгованість становитиме вже майже 36 млрд грн.
Також він зазначив, що прогнозний обсяг заборгованості різниці в тарифах за наступний рік становитиме 17 млрд грн. Тобто навантаження на бюджет України буде понад 50 млрд грн.
Скріншот відео.