І водночас улаштували тут оглядини та перші польоти цієї моторизованої «пташки», яку волонтери-доброчинці й молодь громади виплекали разом.
Спершу для збору коштів на неї благодійники запропонували влаштувати молодіжні танцювальні вечірки в довколишніх селах. І допомогли їх організувати. Формат заходу щоразу молодь обирала сама (була тільки категорична заборона використовувати російськомовний контент псевдокультури агресора). Завдяки вечіркам зібрали майже 17 тисяч гривень! Щоб вистачило на дрон, іще три тисячі додав фонд.
Його презентація в навчальному закладі ви-кликала неабиякий інтерес ліцеїстів. Тим паче що серед волонтерів фонду є й учасники бойових дій, які розповідали про те, наскільки корисними та, власне, практично незамінними є сьогодні на фронті безпілотні літальні апарати різних типів. Зрештою, їх дедалі активніше використовують не тільки у військовій справі. Без БпЛА вже не обходяться й наші аграрії, нафтогазодобувники, будівельники, представники багатьох інших галузей. Адже вони добре розуміють, що відносно невеликі затрати на придбання та обслуговування таких «крил» дають колосальний ефект. А отже, і потреба в операторах чи пілотах дронів постійно зростає. Ця професія стає масовою і вельми перспективною та прибутковою.
До того ж безробіття не загрожує ні виробникам, ні користувачам таких «пташок», ні тим, хто ставить їх на крило — тобто навчає премудрощів пілотування. Адже сьогодні в Україні та світі постійно з’являються не лише нові марки, а й типи безпілотників. Та й удосконаленню навичок управління ними практично немає меж. Досить згадати про те, що про справжніх фронтових «асів», які вміють не тільки найдошкульніше «клювати» ворога своїми дронами, а й виводити останні з найпекельніших місць обстрілу чи дії засобів радіоелектронної боротьби, вже ходять легенди...
Свій внесок у підготовку їхніх потенційних послідовників роблять і благодійники «Вікторії», започаткувавши окремий проєкт «Школа дронів для молоді». А розташований буквально «під боком» в обласного центру Терешківський ліцей має всі шанси стати одним із флагманів такої потрібної всім справи. Це засвідчив згаданий перший тренінг із використанням тільки-но придбаного БпЛА. Спочатку в одному з класів підлітки, юнаки та дівчата, здобували нові знання про різні типи безпілотників. І навіть спробували керувати ними за допомогою комп’ютерної програми—симулятора небесних маневрів. Потім, уже на стадіоні біля їхнього навчального закладу, разом із сертифікованими інструкторами-волонтерами БФ підняли в повітря і свою навчальну «пташку».
Така «забава» з нею, звісно, захопила всіх. Однак невдовзі вона перестане бути просто забавою. Навчальний курс із пілотування дронів планують викладати в ліцеї на постійній основі.
Спочатку вже найближчим часом апробують нову справу на заняттях гуртка. А потім, за словами голови Терешківської громади Віталія Турпітька, синергія спільних дій доброчинців, освітян і представників органу місцевого самоврядування допоможе втілити в життя ще амбітнішу мету. Зокрема, домогтись, аби за два-три роки в ліцеї почали випускати професійно підготовлених операторів дронів із відповідними посвідченнями.
Пан Віталій — медик за фахом і учасник АТО — не з чужих слів знає, наскільки допомагають на фронті зберегти життя наших захисників сучасні засоби аеророзвідки й ураження ворога з повітря. Свого часу він зініціював підняття у громаді на якісно вищий рівень системи допризовної підготовки юних земляків завдяки системній гуртковій роботі та польовим вишколам. Але сьогодні зі шкільної парти майбутнього воїна треба «озброювати» навичками володіння не тільки автоматом Калашникова — не менш важливим для нього стає вміння застосовувати на полі бою безпілотні літальні апарати...
Надто з огляду на те, що на росії за особистим повелінням кремлівського карлика з першого вересня нинішнього року в рамках шкільного курсу початкової військової підготовки вивчатимуть основи бойового застосування безпілотників. Зо-крема, для розвідки місцевості з повітря, протидії БпЛА противника тощо. Зрозуміло, що все те робитиметься в поєднанні з іншими складовими вже діючої маніяцької мілітаризації підростаючого покоління та накачування його мізків постулатами людиноненависницької рашистської ідеології. Наразі для шкіл там активно закуповують відповідні посібники й обладнання.
Тож відставання від ворога у масовому освоєнні з юних літ повітряних безпілотних помічників наших воїнів смерті подібне у найбуквальнішому значенні цих слів...
Для запровадження згаданого навчального курсу в Терешківському ліцеї повпреди громади планують закупити ще кілька безпілотників, а також 3Д-окуляри. Знадобляться, звісно, й інші придбання та організаційні зусилля. Однак це, певно, саме той випадок, коли, як то кажуть, шкурка варта вичинки. Бо користь від нових знань і вмінь застосовувати рукотворні й убивчі для ворога «пташки» вихованцями загальноосвітнього навчального закладу буде незрівнянно вища за ті витрати.
Полтавська область.
На знімках: ліцеїстів захопили і розповідь волонтера про різні типи військових безпілотників у класі, і спільне випробовування навчальної «пташки» у небі.
Фото зі сторінки Терешківської громади у Фейсбуці.