Біля входу до Нижніх печер Києво-Печерської лаври вже котрий день штовханина — активісти упц, що зберігає церковно-канонічний зв’язок з рпц, влаштували тут так зване «молитовне стояння» на знак протесту проти розірвання договору між Національним заповідником і чоловічим монастирем та проти виселення ченців з будівель, які вони тепер займають незаконно. Ще 10 березня на підставі висновків міжвідомчої робочої групи й листа Міністерства культури та інформаційної політики Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» оголосив про розірвання договору оренди з українською православною церквою, яка перебуває в єдності з московським патріархатом. 9 серпня Господарський суд Києва визнав законним припинення оренди святині ченцями упц і зобов’язав їх усунути перешкоди в користуванні державою майном шляхом його повернення.
В. о. гендиректора заповідника Максим Остапенко зазначив у своєму інтерв’ю, що «заповідник передав монастирю 79 об’єктів. Але значна частина з них — це замощення, печери, підземні споруди, фортечні мури, підпірні стінки, архітектурні форми. Лише 40—42 об’єкти — це повноцінні споруди: житлові, технічні, релігійні. З цих 40 об’єктів ми 11 повернули в користування заповідника та повністю їх контролюємо. Приблизно 30 об’єктів ще залишилося».
Максим Остапенко підкреслив, що під контроль беруться приміщення, у яких розміщувалися виробництво, торгівля, ресторани, кафе, — що не було передбачено договором, укладеним між упц мп та заповідником. І нині ці приміщення «використовуються невідомими особами й точно не відповідають цілям заповідника і монастиря».
«Об’єкти, де проживають монахи або здійснюється служба, комісія, звісно, не чіпатиме. Допоки рішення суду не набуде чинності, у нас немає на це правових підстав», — наголошує в. о. гендиректора.
упц попри рішення суду досі не підписала акт передачі майна Нижньої лаври. А 11 серпня в деяких приміщеннях святині з кількома священиками забарикадувалися невідомі люди й відмовляються звідти виходити. У заповіднику наголошують, що їхнє перебування в будівлях, які є власністю держави, є незаконним. Поліція не застосовує силу, аби вивести невідомих із захоплених ними об’єктів.
«Ми знаємо, що три-чотири десятки людей перебувають на території лаври. Ці люди прийшли туди не молитися, вони точно не монахи. І ці люди точно не мають якоїсь конструктивної мети — вони свідомо йдуть на провокації проти заповідника. Ці люди — віряни, але серед них є ті, яких, як мені здається, всліпу використовують певні ділки, аби підтримувати ажіотаж та нервову обстановку довкола Києво-Печерської лаври», — каже Максим Остапенко.
Через численні провокації «православних» активістів, поліція перекрила вхід до лаври для мирян, але на територію Нижньої лаври вільно заходять ченці та семінаристи. Натовп агресивно налаштованих людей (деякі з них — з великими хрестами й іконами в руках), уже не ховаючись під маскою смиренності й милосердя, з кулаками накидається на поліцейських, аби прорватися до тих, хто зачинився в готелі й інших спорудах.
Так звані «віряни» неодноразово провокували сутички з поліцією, що забезпечує правопорядок на території заповідника, — на їхню адресу лунають лайка й прокльони.
Усі провокації, а не рідко це розіграні театральні постановки, де головними героями виступають жінка, якій начебто стало недобре і вона падає на руки іншій прихильниці упц, чи «священик», який хоче пройти на територію, вхід до якої перекрито, але при цьому відмовляється показати посвідчення особи, а інша акторка з відеокамерою при цього голосно кричить на камеру про порушення прав священнослужителя (втім, невідомо, чи він таким є), «віряни» фіксують на камери, маніпулюючи в такий спосіб у коментарях.
Ці відео адепти «руского міра» публікують у соцмережах з відповідними дописами.
В. о. гендиректора підкреслив, що заповідник на законних підставах повертає своє майно. Доки суди з упц не завершилися, установа не може звернутися до виконавчої служби щодо примусового виконання законних рішень.
«Коли буде пройдено апеляцію, ми просто звернемося до виконавчої служби, і всіх сторонніх людей, які не повинні там бути, ми маємо прибрати згідно з законом», — наголошує Максим Остапенко.
Фото: Укрінформ.