Діана Зазубик (ліворуч) серед переможців олімпіади.
Про українські перемоги говорять у світі дуже багато. Здобутки молоді в науці — на чільному місці. Адже за цим — майбутнє нашої держави, її розвиток. Свідчення цього — золота медаль із астрономії випускниці Івано-Франківського ліцею № 5 Діани Зазубик на XVI міжнародній олімпіаді з астрофізики, що відбулася цими днями в Польщі.
«Випускниця з Франківська — серед розумників світу, — радіють за свою випускницю в ліцеї № 5. — Діана Зазубик перевершила свої попередні здобутки та вчетверте увійшла до числа кращих знавців астрономії та астрофізики серед школярів усього світу. У складі команд було по 5 учнів, котрі показали добрі результати на попередніх етапах. Вітання і наставнику нашої ліцеїстки — заступнику директора закладу та вчителю фізики Тарасові Головатому, який зумів розгледіти та розкрити науковий талант учениці. Передували цій перемозі натхненна праця Діани в стінах ліцею, її надзвичайна цілеспрямованість і самоорганізація».
Цьогоріч це вже другий здобуток Діани. В липні вона виборола «срібло» на 53-й Міжнародній олімпіаді з фізики в Токіо. Як зазначають у її ліцеї, «такі перемоги неможливі без розвиненого інтелекту, фізичної інтуїції та досконалої математики. А такого рівня змагання — як захмарна вершина, мов сходження на японську гору Фудзіяму. Так дивляться на досягнення науки. На Нобелівські премії. А чого вартує, особливо зараз, перемога серед потужних команд, які розвинуті та амбітні мирні країни готували місяцями, створюючи ідеальні умови».
Та Україна справді має ким пишатися. На олімпіаді в Польщі наша команда, крім «золота» Діани Зазубик, здобула й інші вагомі перемоги. Срібну медаль завоював випускник із Одещини Ілля Гарбажій-Романченко, а бронзові — Едуард Палант із Харкова та випускник Українського фізико-технічного ліцею КНУ Андрій Загіка.
«Як на мене, це були найскладніші завдання за весь досвід участі в таких змаганнях, — розповіла про олімпіаду в Польщі нашому кореспонденту Діана Зазубик. — Складними були завдання теоретичного та практичного турів: це було те, чим Тихо Браге займався все життя, а у нас на це було 10 хвилин і ще приблизно скільки ж для обробки результатів, що продовжив Кеплер. Одна із задач — на визначення відстані до Великої Магелланової хмари, а ще складніша — про гравітаційне лінзування. Наступною частиною був спостережний тур із телескопом, а ще тур у планетарії. Визначення відстані до планети з її спостережень на небі: я дуже хвилювалася щодо результату. Коли оголосили «срібло», і там була лише одна людина, а я знала, що у мене більше балів, то дуже зраділа. Але радість якось пройшла, нічого не змінилося. Завдання були дуже складні, тому я втомилася і розуміла, що це не просто так, це важка праця».
Варто додати, що Діана Зазубик працює ментором у компанії «Кванта — Гурток з математики та програмування», веде заняття для школярів із кількох наук. А ще бере участь в Астрономічних боях. Це дуже популярні змагання серед франківських школярів. Учні в команді протягом кількох годин розв’язують декілька задач рівня національних олімпіад, потім доповідають свої результати членам журі та команді-опоненту, а також аналізують розв’язки опонентів.
Діана — вже студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «фізика та астрономія». Цим вибором випускниці особливо пишаються в ліцеї № 5. Адже за можливості вступу до кращих університетів світу дівчина віддала перевагу вітчизняному вишу.
За такими творчими, мудрими, патріотично налаштованими інтелектуалами — майбутнє нашої держави. Та за всім цим — велика праця освітян.
«Шановні вчителі, розповідайте дітям, показуйте перспективи, запалюйте їхні очі, серця, розум, спрямовуйте до успіху, — наголошує Тарас Головатий. — Це вже не тільки обов’язок дорослого, а й велична місія вчителя».
Коли вже згадуємо Івано-Франківський ліцей № 5, то не оминемо увагою іще один успіх. Як розповів директор закладу Ярослав Олексин, юні ліцеїсти-фізики вміють застосовувати отримані компетентності! Цьогорічний випускник Тарас Трощук, уже студент Львівської політехніки, разом із товаришем Ігорем Довганюком, студентом Львівського національного університету, на виручені кошти від червневого благодійного ярмарку в ліцеї № 5 виготовили та передали чотири ударно-розвідувальні дрони франківським захисникам із 78-го батальйону 102-ї бригади Тероборони, які захищають Україну на Запорізькому напрямку. Хлопці самостійно спроєктували модель, закупили деталі, затратили понад 150 годин на друк на власному 3D-принтері та протестували вироби.
Адже перемога кується не лише на фронті. Її творимо кожен по-своєму. Малими і великими справами. І внесок кожного вагомий.
Івано-Франківська область.
Українська команда.
Дрони від ліцею № 5.
Фото зі сторінки Тараса Головатого у Фейсбуці.