До того ж у правильності такого рішення, ухваленого 32 роки тому, упевнені мешканці всіх регіонів. А «проти» сьогодні проголосувало б лише 3%. Підтримка незалежності нині є найвищою за останні понад 20 років і зросла навіть порівняно з періодом 2014—2021 років, коли вже домінувала порівняно з попередніми роками. При цьому абсолютна більшість українців (майже 89%) пишаються своїм громадянством. І цей показник також є найвищим за всі роки незалежності України. А ще українці не готові йти на компроміси з агресором. 90% проти територіальних поступок навіть заради припинення війни.

Такі цифри навів у вівторок Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Опитування було проведено спільно із соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів.

Результати опитування свідчать, що так само українці не готові поступитися майбутнім членством України в НАТО (74%) або скороченням Збройних Сил України у мирний час, що нібито обговорювалося у Стамбулі 2022 року (80%). Також українці не погоджуються на надання російській мові офіційного статусу або відмову від декомунізації на догоду кремлю (75%).

Відносна більшість, 42 відсотки українців, вважають, що якщо агресор посилить ракетні обстріли українських міст, що призведе до збільшення жертв серед цивільного населення, Україна все одно повинна продовжувати воювати, незважаючи ні на що. Ще 21 відсоток респондентів відповіли, що в такому разі краще спробувати заморозити конфлікт, але не йти на поступки росії.

Цікаво, що попри війну майже половина українців (49%) вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, приблизно третина (32%) — що в неправильному, решта не визначилися. Востаннє позитивні оцінки переважали тільки у 2019 році, після президентських та парламентських виборів, коли більшість громадян виявляли високу довіру до органів влади та позитивні очікування щодо майбутніх пере-
творень у країні.

Однак перевага позитивних оцінок, вочевидь, не пов’язана з тим, що громадяни вважають повномасштабну війну позитивним явищем. Швидше, повномасштабна війна змінила призму, крізь яку українці оцінюють стан справ у державі. В умовах повномасштабної війни Українська держава та народ опинилися перед екзистенційною за-грозою. Однак і держава, і народ виявили волю до спротиву, й Україна вже півтора року ефективно чинить опір агресору. Найімовірніше, позитивні оцінки нині переважають саме через зростання в очах українців цінності своєї держави, яка раніше не стикалася з такими масштабними загрозами для свого існування.

Нині переважна більшість українців (69%) вважають розпад срср позитивною історичною подією. І хоча така думка більш поширена у західній частині країни, ніж на півдні, але розрив у цифрах уже незначний. До слова, ще у 2020 році в регіональному розподілі можна було побачити діаметрально протилежні думки щодо цього питання.

Майже 40 відсотків українців вважають, що за роки Незалежності в Україні відбулося більше позитивних подій, і ще 40 відсотків сказали, що позитивного відбулося стільки, скільки й негативного. До того ж в усіх регіонах не більш як 15 відсотків вважають, що за роки Незалежності відбулося більше негативного.

Дослідники поцікавилися думкою українців і щодо заміни радянського герба на тризуб на монументі «Батьківщина-Мати». І з’ясували, що більшість опитаних (70%) погоджуються, що заміна герба срср на тризуб є важливою подією, яка символізує боротьбу України за свободу та розрив із радянським минулим. І 67 відсотків поставилися до такого рішення позитивно (лише 16% — негативно).

І насамкінець ще один цікавий показник. Здебільшого українці не вірять, що наші зарубіжні партнери істотно знизять підтримку України, якщо протягом найближчих 3—4 місяців вона не досягне значних успіхів на полі бою під час контрнаступу. І хоча такі побоювання є у третини українців, відносна більшість, майже 46 відсотків, не поділяють такої думки.