За рекомендацією Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 24 серпня 2023 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України за реєстр. № 9453.

Законопроект забезпечує можливість зараховувати стаж роботи українців за межами держави у зв’язку з денонсацією угод щодо пенсійного забезпечення з країнами – учасницями Співдружності Незалежних Держав.

Реалізація положень проекту акту, на думку Кабінету Міністрів України, сприятиме встановленню справедливих умов пенсійного забезпечення громадян України, зокрема, військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ, які мають страховий стаж, набутий у державах – учасницях СНД. Водночас передбачено зарахування стажу, набутого за період роботи в СРСР.

Також на законодавчому рівні пропонується закріпити заборону зарахування до вислуги років періодів військової служби з 19 лютого 2014 року в силових структурах, на посадах державної служби, в органах місцевого самоврядування, інших державних органах рф, в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Крім того, проектом Закону спрощується процедура відновлення пенсій громадянам України, які проживали в АР Крим і перемістилися на підконтрольну нашій державі територію, застосовуючи декларативний принцип. Людина декларуватиме, що не отримує пенсійну виплату від держави-агресора. Адже підтвердити факт неотримання пенсії російською стороною наразі не є можливим. 

Ще одне важливе положення проекту Закону стосується можливості отримати пенсії українцями, які перебувають за кордоном. Запропоновано виплачувати пенсію особам, які тимчасово проживають за межами України, на поточні рахунки, відкриті в установах банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року особою фізичної ідентифікації. Фізична ідентифікація буде проводитись в органах Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»),  або шляхом посвідчення у консульській установі місця проживання. 

У разі прийняття законопроекту, право українців на отримання пенсій буде суттєво підсилено, а значна кількість питань, які наразі унеможливлюють отримання належної пенсійної виплати, буде вирішена.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України