Зареєстровані спортсмени пробігли обрану дистанцію 2, 5 чи 10 км із закріпленим на футболці іменем знайомої чи незнайомої людини, яка віддала життя в боротьбі за вільну Україну.
Чимало спортсменів, як і фотокореспондент, дописувач газети «Голос України» Георгій Лук’янчук (на знімку), розповіли історію життя та подвигу полеглого Героя у соцмережах із хештегами #БіжуЗаГероя_2023 та #забіг2023.
Наш колега вшанував під час акції полеглого у 2014 році під Іловайськом історика з Донецька Юрія Матущака, з яким познайомився під час Революції Гідності на столичному Майдані. За студентських часів активіст, голова ГО «Поштовх» виступав за присвоєння Донецькому національному університету імені Василя Стуса, який навчався тут на історико-філологічному факультеті.
Юрко брав участь у наукових експедиціях, підготовці видань з історії, перекладав з польської, багато уваги приділяв вихованню молоді, тож пішов працювати в одну зі шкіл на околиці шахтарського міста. Він був одним з організаторів донецького Євромайдану, створив його самооборону, часто приїздив на Майдан у Київ.
Юрко з початком війни разом з другом В’ячеславом Макаренком із Сніжного Донецької області записався добровольцем до лав батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1». «Зеленим коридором» з-під Іловайська друзі виходили разом, були в одному БМП, яке розстріляли російські окупанти.
Поховані Герої на Краснопільському кладовищі у Дніпрі, їхні фото — поряд на Стіні плачу біля Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві.
Ініціаторами забігу у 2018 році стали батько загиблого Героя російсько-української війни, «кіборга» Олексія Дурмасенка Олег Дурмасенко, а також Таїсія Братасюк та Дмитро Примаченко. Відтоді на старт щороку, аби вшанувати пам’ять тих, хто загинув, захищаючи незалежність і територіальну цілісність України, виходять сотні спортсменів — майданівці, учасники бойових дій, їхні родичі, побратими та друзі.
«Крім патріотично налаштованих українців, у першому забігу взяли участь представники Посольства Великої Британії та військовий аташе Посольства США, а спеціальним гостем був Джордж Лутц, засновник американської організації «Шануй та пам’ятай».
«Забіг «Шаную воїнів, біжу за героїв України» — це наш вияв подяки військовослужбовцям та їхнім сім’ям за внесок у збереження територіальної цілісності країни», — зазначають організатори акції, серед яких Міністерство у справах ветеранів України, ГО «Славетні епохи України», Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, ГО «Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій» та інші.
Фото надано автором.