І ось стало відомо: аби допомогти налагодити перспективне виробництво, з обласного бюджету виділять 2,7 млн грн. Фінансування передбачено регіональною програмою розвитку агропромислового комплексу на період до 2027 року. Цьогоріч лише на розвиток молочного тваринництва Сумщини у межах програми мають витратити 10 млн грн.

За словами директора профільного департаменту ОВА Олександра Маслака, молочну галузь підтримуватимуть за кількома напрямами. Більшість коштів отримають нинішнього року не переробники, а виробники молока — до того ж дрібнотоварні.

На певне фінансування з обласного бюджету можуть розраховувати фермери та власники особистих селянських господарств, котрі утримують від 3 до 250 корів. Від таких господарів прийматимуть заявки на отримання коштів до 1 вересня, і згодом на кожну корову їм виплатять по 5300 грн — згідно з розрахунками загалом буде профінансовано 5 млн грн.

Проте є одне «але»: допоможуть не всім дрібним власникам корів, а лише тим, котрі господарюють на територіях, де відбуваються бойові дії. Такі населені пункти визначає та формує відповідний перелік Мінінтеграції.

Регіональною програмою передбачено також підтримку зусиль зі збереження генофонду молочної череди та придбання доїльного і охолоджуючого обладнання. З обласного бюджету відшкодують до 80 відсотків витрат на такі покупки.

Влада на Сумщині сподівається, що допомога у придбанні доїльних установок та холодильників допоможе дрібним виробникам молока поліпшити його якість, а загалом — збільшити обсяги молочної сировини.

Щодо охолоджуючого обладнання, встановлено ліміт: хоча б скільки витратив фермер на придбання холодильника, йому компенсують не більш як 250 тис. грн. Заявки на відшкодування частини витрат на обладнання прийматимуть до 1 жовтня.

Тим часом, молочарі не лише Сумщини, а й інших областей вважають: фінансова підтримка галузі буде дієвою, якщо її надаватимуть не лише з обласних, а й із державного бюджетів.

Спілка молочних підприємств звернулась до Міністерства аграрної політики та продовольства із проханням врахувати потреби виробників та переробників молока у державному бюджеті на 2024 рік. Бо галузь, можна сказати, перебуває у кризі: за останні шість років поголів’я корів скоротилося в Україні на третину.

В індивідуальних селянських господарствах корів поменшало за цей час на понад 40 відсотків. Щоправда, обсяги виробництва молока упали лише на чверть, бо продуктивність дійного стада в цілому покращилась.

Якщо у 2017 році в Україні в усіх категоріях господарств одержали загалом 10,3 млн тонн молока, то минулого — лише 7,8 млн тонн.

Зрозуміло, що нинішнього року матиме менше, бо, окрім іншого, на показниках ще відчутніше позначиться повномасштабна війна.

У магазинах дедалі більше імпортних молочнотоварних виробів, а експорт такої продукції з України знижується, негативно впливаючи на зовнішньоторговельний баланс держави.

Сумська область.

Фото з сайту 0542.ua.