Нині скрізь можна побачити людей в інвалідних візках. На жаль, через російську агресію постраждало чимало наших співвітчизників: військових та мешканців прифронтових областей. Забезпечити їх безбар’єрним доступом до послуг, зокрема й медичних, — завдання суспільства і влади.
«Протягом кількох місяців робоча група з питань розвитку реабілітаційної допомоги в Івано-Франківській області ознайомилася з роботою медзакладів, які надають послуги з реабілітації та законтрактовані відповідно із Національною службою здоров’я», — інформує заступниця голови ОДА Людмила Сірко (на знімку ліворуч).
Приміром, в обласній клінічній лікарні відкрили Центр діагностики неврологічної патології, в якому є найсучасніше обладнання. Тут роблять інтервенційну сонографію під контролем УЗД, визначення рівня пошкодження слухового нерва, вестибулярні дослідження тощо. Тут відкрили кабінет болю для обстеження військових при травмах нижніх кінцівок. Завідувачка відділення Надія Сегін розповідає, що більшість досліджень безоплатні, адже забезпечені пакетами медичних послуг за програмою медичних гарантій НСЗУ.
До складу згадуваної групи з питань розвитку реабілітаційної допомоги входить Микола Макар, представник урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю. Він проінспектував доступність медичних послуг у Городенківській багатопрофільній міській лікарні.
«Починаю з паркування: місце відведене належне, але водії не зважають, що то для людей з інвалідністю, і ставлять свої авто, — каже Микола Макар. — Зате можна спокійно заїхати до внутрішнього двору самої лікарні чи навіть у передприйомний покій і там пересісти із автомобіля на візок. Є кнопка виклику, й за хвилину виходить медсестра чи санітарка та відчиняє двері, щоб можна було потрапити до закладу. Всюди пандуси, пологі заїзди, широкі двері, в яких поміщається візок будь-яких розмірів. Вільний доступ і до УЗД-кабінету. Рентгенкабінет так само зручний, на першому поверсі. Є ліфт. Відкрито реабілітаційний центр, який поповнився новими апаратами й тренажерами та може приймати людей з інвалідністю не лише з Городенківської громади».
Микола Макар разом із міським головою Богданом Кобилянським обстежили й інші відділення та навіть їдальню.
Разом із комісією у лікарні побував 33-річний мешканець Городенки Богдан Яхневич, котрий половину свого життя провів у інвалідному візку через травму хребта. Тепер пересувається на спеціально обладнаному карі, який вдалося отримати через благодійників. Як волонтер громадської організації «Слід» так само долучається до інспектування соціальних закладів. Приміром, днями перевірив доступність послуг у ЦНАПі.
До слова, ЦНАПи на безбар’єрність перевіряють в усіх громадах. А також дороги до них. Адже для візочників важливо, щоб тротуари мали бордюри із пониженням. Приміром, в Івано-Франківській ТГ для цих потреб передбачено виділити мільйон гривень. Так само міський комунальний транспорт має обладнання, щоб візок безперешкодно заїхав до салону. Днями довелося спостерігати, як водій допоміг вибратися з автобуса військовому на візку.
Залишається сподіватися, що такі кроки щодо безбар’єрності, доступності реабілітаційних та інших послуг стануть у пригоді людям із маломобільних груп, щоб вони відчували себе повноцінними членами суспільства.
Івано-Франківська область.
Фото надано Миколою Макаром.