Наша воєнна розвідка народилася разом зі створенням ЗСУ після проголошення незалежності України. А до того структури такого типу підпорядковувалися москві.
Тому формування власної розвідувальної системи «у погонах» було надважливим для суверенної держави. І недарма від початку російської агресії ще у 2014 році МОУ назвало воєнну розвідку «фундаментом обороноздатності держави й потужним інструментом захисту національних інтересів»...
Від початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну (і ще в період підготовки кремля до так званої «сво») діяльність воєнної розвідки набула особливого значення.
Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов в інтерв’ю Reuters зазначив, що точно передбачив велику війну з рф. За його словами, Україна зробила висновки з 2014 року, коли росія заскочила світ зненацька, захопивши Крим та розв’язавши війну на Донбасі... Тоді Буданова також запитали щодо порівняння української спецслужби з ізраїльським Моссадом, структурою, яка знищує ворогів своєї держави. Він відповів:
«Ми цим займалися й займатимемося. Нам не потрібно нічого створювати, бо це вже існує». Нещодавно в телеефірі начальник ГУР МОУ висловив переконання, що навіть після нашої Перемоги за деякий час у росії захочуть узяти реванш. За його прогнозами, для цього рф знадобиться приблизно десять років...
З історії
7 вересня 1992 року Президент України Леонід Кравчук підписав указ про створення Управління воєнної стратегічної розвідки Міноборони. З 1994-го всі функції розвідки об’єднало в собі ГУР МОУ.
22 березня 2001 року Верховна Рада прийняла Закон «Про розвідувальні органи України», відповідно до якого Головне управління розвідки Міноборони одержало статус спеціального органу державної влади.
Наближаючи Перемогу над російськими окупантами, наші розвідники тихо й професійно готують та проводять спецоперації, гучне відлуння яких впливає на перебіг війни. Так, у День Незалежності України в окупованому Криму спецпідрозділи ГУР МОУ за підтримки ВМС висадилися на берег, знищили ворожу техніку й особовий склад росіян та встановили синьо-жовтий стяг.
А напередодні розвідники провели унікальну операцію під назвою «Синиця», внаслідок якої російський пілот Мі-8 посадив вертоліт на українське летовище. У ГУР по факту заявили: створено прецедент, націлений на максимальне розголошення. Спосіб стимулювати російських пілотів надалі ухвалювати альтернативні рішення, коли немає бажання воювати на боці країни-агресора, можливість для України показати міжнародній спільноті свою здатність дотримуватись обіцянок воєнного часу. За словами представника Головного управління розвідки Андрія Юсова, ця подія точно увійде в героїчну історію України.
Українські розвідники також діють у глибокому тилу рф, і ці операції точно увійдуть у підручники диверсійної справи та історії, вважають аналітики Defanse Express. Мається на увазі, удар по аеродрому «кресты» під псковом на початку вересня, де базується 334-й військово-транспортний авіаполк росіян. Наявні супутникові знімки демонструють повне знищення без шансів на відновлення двох Іл-76, а також критичні пошкодження центроплана ще двох цих військово-транспортних літаків рф.
«А очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов у інтерв’ю The Drive — War Zone повідомив деталі, від яких буквально волосся стає дибки. Бо він підтвердив, що атака була здійснена з території самої рф, а згодом з’явилося й відео одного з ударів... Умови, в яких група українських бійців у настільки глибокому тилу ворога атакує аеродроми, важко навіть уявити. Як і ціну помилки. Ба більше, навряд у сучасній історії можливо згадати настільки ж успішні дії диверсантів в аналогічних умовах на такій глибині тилу противника та з аналогічним результатом», — стверджують військові оглядачі.
Далі буде...