Меморіальну дошку на честь волинського князя, великого гетьмана і головнокомандувача Великого князівства Литовського Костянтина Острозького встановили на північному фасаді Успенського собору Києво-Печерської лаври з нагоди 509-ї річниці битви під Оршею.
Видатний український військовий, політичний та церковний діяч, якого називали кращим воєначальником свого часу, очолював об’єднане українсько-литовсько-польсько-білоруське військо у битві проти московської армії під орудою василія III і 8 вересня 1514 року здобув одну із найславетніших перемог над московією, що висувала територіальні претензії на землі сучасних України і білорусі, які тоді входили до складу Великого князівства Литовського.
Перемога у битві, де зійшлися 80 тисяч московитів і менш як 30 тисяч вояків Острозького, серед яких були українські загони артилерії, кавалерії, піхотинців, свідчить, що спільними зусиллями ми можемо перемагати одвічного ворога цивілізованого світу. Успіх бою забезпечили талант головнокомандувача, продумана тактика і злагоджена комунікація усіх родів об’єднаних військ, що дали змогу заманювати московитів у пастки, а потім їх контратакувати і змусити втікати, кидаючи зброю. Втекти вдалося не всім — союзники захопили у полон 6 воєвод, зокрема й івана челядіна, що командував загарбницьким військом, а також понад 600 бояр та представників знаті, яких перераховують по іменах польські та литовські джерела.
3 грудня 1514-го Костянтин Острозький зі своїм військом під залпи гармат урочисто в’їхав у Вільно (сучасний Вільнюс). За загонами переможців рухалися закуті у ланцюги загарбники — московські воєводи та бояри.
В урочистому заході із вшанування героїв Орші, який розпочався з молебню за Перемогу України над російською армією, взяли участь представники дипломатичних установ Литви і Польщі, військові, зокрема бійці 30-ї окремої механізованої бригади ім. князя Костянтина Острозького, а також білоруського полку ім. Кастуся Калиновського у складі ЗСУ, громадські діячі.
Звертаючись до почесних гостей, в. о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко наголосив: «Увічнення пам’яті князя Костянтина Острозького — це наш крок із вшанування справжніх українських героїв, а також нагадування нинішнім і майбутнім поколінням, як будувати, любити, захищати державу, віру і водночас жити із величезною повагою до сусідів. Князь Острозький — унікальна особистість, яку шанують одразу чотири народи — українці, білоруси, литовці і поляки. І сьогоднішня подія — це ще один важливий крок увічнення пам’яті та повернення цього діяча нашому народу».
Під час відкриття меморіальної дошки Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас зазначив: «На жаль, ця жахлива війна та рашисти продовжують свою чорну справу, намагаючись порушити наші плани, мрії та життя. Сьогодні, як і в часи Костянтина Острозького, імперська росія намагається завоювати Україну, але це їй не вдасться. Ми знаємо, якими незламними є Збройні Сили України й український народ. Повірте, Литва також була, є і завжди буде разом з вами».
У своєму вітальному листі Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький наголосив, що відкриття пам’ятної дошки є символічною подією, яка підкреслює особливий вимір відносин між Польщею, Литвою та Україною. «Битва під Оршею 1514 року є великою перемогою об’єднаних українських, польських, литовських і білоруських військ під проводом князя Острозького над військом московського царя василія ІІІ. Це доказ того, що єдність перед спільним ворогом — це запорука перемоги. Це має особливий вимір зараз, коли Європа та світ об’єднуються перед обличчям російської агресії в Україні, коли наші країни знову опинилися на першій лінії опору імперським намірам москви», — зачитала лист заступниця посла Агнєшка Гуральська.
Меморіальна дошка князю, ктитору Києво-Печерської лаври Костянтину Острозькому — це подарунок від скульпторів Бориса Крилова, Олеся Сидорука та засновника ливарної майстерні Ігоря Давидова.
У заповіднику нагадують, що історія тісної міжнародної співпраці закладу з литовськими партнерами щодо вшануванням династії князів Острозьких триває майже 10 років за ініціативою Робертаса Габуласа, голови Благодійного фонду «Корона Князів Острозьких», почесного консула Литовської Республіки в Луганській області. Коштом цієї організації подібні барельєфи вже встановлено у Литві і Польщі.
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.