Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запустило Єдиний портал повідомлень викривачів. Українці можуть безпечно повідомити про факти корупції.
Створення такого ресурсу — це важливий аргумент у перемовинах про вступ України до Європейського Союзу, каже голова НАЗК Олександр Новіков. За його словами, на порталі зібрано успішний досвід інших держав у взаємодії з викривачами.
За пів року до сайту підключать понад 92 тисячі організацій. Працівники зможуть повідомити про корупцію в їхніх структурах. Інформацію отримуватимуть керівники організацій та уповноважені органи — НАЗК, НАБУ, Нацполіція, прокуратура.
Також до системи приєднають Верховну Раду, Кабінет Міністрів, Офіс Президента, Раду національної безпеки і оборони, Центральну виборчу комісію, Рахункову палату, Конституційний Суд, міністерства, обласні військові адміністрації, державні компанії, місцеві ради, йдеться на сайті Національного агентства.
Про корупцію може повідомити будь-яка особа. Портал працює цілодобово. У людини є вибір — написати анонімно чи вказати свої дані. Однак, не назвавши себе, не отримаєте винагороду.
Статус викривача надають за сукупності таких умов:
- про корупцію повідомляє фізична особа, яка переконана, що її дані достовірні;
- інформація містить факти, які можна перевірити;
- про корупції їй стало відомо у зв’язку з трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, службою чи навчанням.
Якщо випадає хоча б одна з цих умов — особу вважають не викривачем, а заявником.
У разі небезпеки викривачеві, його близьким або майну правоохоронці можуть надати захист. Це передбачено Законом «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві».
Щоб отримати винагороду, треба мати статус викривача у кримінальному провадженні. Тоді людині виплатять 10 відсотків від суми вкраденого або від завданого державі збитку. Але не більш як три тисячі мінімальних заробітних плат — це 20,1 мільйона гривень. Винагороду держава дає, коли суд ухвалить обвинувальний вирок і він набуде законної сили.
«Викривання — один із найдієвіших методів боротьби з корупцією. Це доводить практика країн ЄС. Важливо сформувати культуру викривання. Без відповідальних та освічених громадян неможливо побудувати справедливе суспільство з нульовою толерантністю до корупції. Повідомляючи про такі порушення, ми робимо шляхетну справу, разом змінюємо країну», — заявив голова НАЗК Олександр Новіков.
На ранок 8 вересня на портал уже надійшло 97 повідомлень, з них 26 — у роботі.