Місто «прикрашають» дерева-інваліди.
Громадські активісти та екологи називають цей процес екологічним знущанням. Адже через глобальне потепління мегаполісам, та й невеликим містечкам бракує тіні, до того ж вони значно перегріваються влітку. Тому в багатьох містах України та Європи політика захисту дерев — вкрай сувора, а озеленення міст — не лише популярна, а й життєво необхідна тема. На жаль, Миколаєва вона не торкнулася.
Пристрасть до обрізання
За яким принципом в місті здійснюється догляд за деревами? Найпростішим. Спочатку просто обрізати до потворних форм і назвати це кронуванням, перетворивши зелені насадження на дерева-інваліди. А згодом і повністю вирізати дерево аж до пнів, аби через певний час викорчувати і їх. Адже недарма коштом міського бюджету придбано для цього спеціальну техніку.
Що відбувається з деревом, коли його «кронують», розповіла біолог Наталія. «Це варварське знищення дерев, яке дрімучі неосвічені мародери називають гарним словом «кронування», треба припиняти! Стовбури, що залишилися, вже не обростуть листям. Немає гілок, немає бруньок. Стовбур приречений на вмирання. Немає листової пластини — немає фотосинтезу, рослина гине. Для нашого південного міста крони дерев — просто порятунок, і з точки зору очищення повітря, і пом’якшення спеки влітку. Це 6-й клас з біології. Так, доглядати за деревами необхідно, спилюючи сухі гілки, але не «кронуючи» їх».
Цю проблему жваво обговорюють у соціальних мережах, зокрема у фейсбук-групі «Зелений Миколаїв», де постійно наводять приклади обрізання живих дерев, що перетворює їх на мертві. Масово це явище набуло поширення наприкінці 2021 року, триває і сьогодні. В групі навіть створили колекцію фотоматеріалів під назвою «Дерева-інваліди».
Самосуд над тополями
Саме на початку 2022-го почався процес передачі на утримання та благоустрій усіх зелених зон міста комунальному підприємству «Миколаївські парки». Метою діяльності підприємства є «забезпечення утримання об’єктів зеленого господарства, підтримання належного санітарного стану та підвищення рівня їх благоустрою…»
Цифри та показники КП «Миколаївські парки» надало у відповідь на інформаційний запит «Голосу України». З 1 січня по 31 грудня 2022 року підрядними організаціями КП «Миколаївські парки» видалено 1725 дерев, кроновано — 140. З
1 січня по 1 травня цього року власними силами КП видалено 65 дерев, кроновано — 245.
У кубометрах ці показники становлять за 2022 рік — 4,3 тисячі кубометрів, за 2023-й — 52 кубометри. Дані свідчать про те, що «попередники» КП довели своїми діями та бездіяльністю дерева до стану аварійних, а їхні нащадки, ймовірно, почали масово вирубати та кронувати ще здорові дерева.
І ще декілька цікавих цифр. Якщо у 2019-му на утримання КП ММР «Миколаївські парки» було виділено 25 мільйонів гривень на всі зелені зони, то цього року — майже 200 мільйонів. Апетити зростають, а гроші йдуть не на першочергові напрями. Наприклад, на покіс пожовклої трави в липні та серпні, на інші точно не першочергові цілі. Так, якщо в 2020-му в обласному центрі висаджено 295 дерев, у 2021-му — 990, то за період з грудня 2021-го по теперішній час не висаджено жодного. Це підтверджується у відповіді на інформаційний запит газети «Голос України». «За вказаний період дерева не закуповувалися та не висаджувалися у зв’язку з відсутністю в місті стабільного прісного водопостачання». Насправді ж прісного водопостачання не стало з середини квітня 2022 року. А згодом місто почали забезпечувати прісною водою.
Постає логічне питання: «Чи не буде вигідно цьому КП спиляти якнайбільше дерев і продати, наприклад, на дрова?» Адже саме вони є балансоутримувачами всіх зелених насаджень міста. І вони самі вирішують, що робити з деревами далі.
І — зовсім свіжа цифра від незалежного експерта. Проєкт генплану міста передбачає, що на одного жителя Миколаєва припадає 22 сантиметри (!) зелених насаджень. Про це нещодавно повідомила архітектор та проєктний менеджер італійської студії «Ланд» Маргарита Паскуччі в ході презентації майстер-плану Миколаєва. Наразі фахівцями італійського агентства проводиться аналіз стану зелених зон, що існують у Миколаєві. Розглядається також можливість повернення зелених територій, які нині зайняті. Отже, закордон нам допоможе? Хіба що.
А як у інших?
На це запитання в ексклюзивному інтерв’ю нашій газеті відповіла представниця Миколаївської філії Національного екологічного центру України Антоніна Галкіна. Вивчивши ситуацію в невеличкому німецькому містечку, вона дійшла висновків, добре знаючи ситуацію в Миколаєві.
Згідно із Законом України «Про благоустрій населених пунктів», благоустрій передбачає розроблення і здійснення заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель тощо, створення умов для реалізації прав та виконання обов’язків суб’єктами в сфері благоустрою населених пунктів. Ці визначення, на жаль, не дають змоги побачити місце людини, містянина в процесі благоустрою.
У відповідях пані Антонина на прикладі Таубербішофсгайма зосередила увагу на елементах благоустрою німецького міста, що роблять його гарним, доглянутим і зручним для мешканців і гостей, які кардинально відрізняються від більшості українських міст. Виявляється, у Німеччині дерева перебувають під особливим захистом, норми якого прописано в багатьох законах та нормативних актах. Самовільна вирубка навіть старої ялинки у власному саду може призвести до штрафу до 50 тисяч євро.
«Кидається у вічі наявність великої кількості старих дерев, яким уже, мабуть, за сотню років. Ці дерева доглянуті, на них немає сухих гілок, але вони мають природну крону та не обпиляні «під стовп». Стовбури всіх молодих дерев «обгорнуті» бамбуком для захисту і притримуються дерев’яними конструкціями. Містяни настільки цінують дерева, що коли прокладали дорогу, дерева не зрубали. Вони так і ростуть на проїжджій частині. Цікавою особливістю є велика кількість плодових дерев у громадському просторі — в першу чергу яблунь. Всю осінь повітря в місті наповнене ароматом яблук», — каже пані Антоніна.
Відповідати на запитання нашого видання стосовно того, чи насправді спиляні в лютому та березні 2022-го року тополі пішли на потреби військових, КП «Миколаївські парки» категорично відмовилося.
Пояснення начебто зрозуміле. «Вам відмовляється в наданні інформації про безпосередніх отримувачів деревини, а саме військових частин та інших військових формувань, оскільки це може завдати шкоди інтересам національної безпеки, а шкода від оприлюднення такої інформації переважатиме суспільний інтерес в її отриманні», — йдеться у відповіді.
Хоча насправді в запиті запитання звучало так: «Прохання вказати безпосередніх отримувачів деревини». Чому КП прикривається «воєнною тайною», не відомо.
А ось Департамент ЖКГ міськради повідомляє: «Загальна кількість дерев породи тополя (842 одиниці) передана військовослужбовцям для виконання бойових завдань…» Але дізнатися, чи насправді саме стільки дерев передано військовим, просто нереально. Причому більша половина з них перебувала в задовільному стані.
Вони й насправді були здоровими, що помітило багато містян. На жаль, в той час ніхто не замислювався над тим, як людям виживати в 40-градусну спеку без тіні та захисту від вихлопів автівок. Це літо «вдарило» в деякі дні до спеки навіть у 48 градусів. І багато миколаївців стали «перебіжчиками», перебігаючи в пошуках тіні то на один бік вулиці, то на іншій. Що, знову війна все спише? Навіть якщо хтось колись висадить нові дерева, коли вони виростуть? Коли місто повністю перетворять на пустелю?
А таке можливо, виходячи з результатів торгів у 2022 році на «Послуги з видалення дерев, санітарної та омолоджувальної обрізки дерев, корчування пнів та висаджування дерев на території міста Миколаєва». Проводило їх КП «Миколаївські парки», а виграли ФОП «Негура Іван Васильович», ФОП «Замроцька Олена Валеріївна» та ТОВ «Нікоенергомонтаж». З ними ж укладено відповідні договори.
Стосовно ТОВ «Нікоенергомонтаж» ресурс youcontrol.com.ua попереджає: «Широкий перелік видів діяльності може свідчити про те, що діяльність контрагента не спрямована на досягнення реальних результатів господарської діяльності і має ознаки фіктивності… Співробітництво з таким контрагентом може мати негативні фінансові наслідки, тому потребує належної уваги…»
ФОП «Негура», не маючи достатніх потужностей для виконання робіт з «ландшафтних послуг» та спеціалістів, за останні два роки укладає десять контрактів з приводу обрізки та кронування дерев на загальну суму 65 657 987, 55 гривні. Чимала сума! А ось ФОП «Замроцька Олена Валеріївна» починала з малого. Але «кар’єра цієї підприємниці розвивається просто стрімко: ФОП зареєстровано 8 грудня 2020 року, а вже 14 грудня департамент ЖКГ із нею підписує договір на прибирання скверу «Вітрильний», хоча оголошення на сайті Держзакупівель опубліковано…
15 грудня. А вже за останні два роки ФОП укладено 11 договорів «на послуги з озеленення…» на загальну суму у 12,2 мільйона гривень. Така ось спритність.
Саме ці підприємства обрало переможцями для здійснення важливої для міста діяльності КП «Миколаївські парки». Випадковість? Навряд чи.
…Поки матеріал готувався до виходу, стало відомо, що під час реконструкції водогону по місту, включаючи самий центр — проспект Центральний, планується зрубати понад сотні кущів та дерев. Начебто немає іншого варіанта?! Просто його ніхто не шукає. Тож перспектива перетворення колись квітучого міста на урбаністичну пустелю вже наблизилася. На жаль.
Миколаїв.
На початку 2023 року на проспекті Центральному зрубали здорові тополі.
Фото з відкритих джерел.