«Самоспалена планета. Попередження», «На згарищі», «Спломенілий цвіт», «Неспалима», «Надія», «Мрія», «Перемога», «Відродження» — кожна з картин київського художника-монументаліста, куратора виставкового проекту «Україна від Трипілля до сьогодення» Олександра Мельника (на знімку) — це мистецький маніфест миру і особливий документ епохи. Представлено ці полотна на третій антивоєнній виставці живописця «Бачу справи твої, Людино!», яка відкрилася у Національному музеї Тараса Шевченка за участі народних депутатів, дипломатів, представників творчих спілок.

У центрі експозиції — масштабне полотно «Пробудження», написане майстром у 2013 році, ще до вторгнення росії в Україну. На картині людина, яка тримає в руках кам’яну сокиру, мабуть, першу зброю, яку винайшов гомо сапієнс. Поряд із тілом, притиснутим до землі, усі види знарядь для ведення війни: від лука зі стрілами, списів, шабель і пістолів, до танків, літаків зі смертоносними ракетами та ударних дронів. На небокраї замість сонця — ядерний гриб. Свою картину митець підсилює рядками власного вірша «Над планетою жах витає// що буде завтра ніхто не знає.// Як відхилить невблаганне горе?// Як же нам дім будувати у страху,// що завтра усе стане прахом?»

Не лише ця, а й інші картини митця, представлені на виставці і ті, що в музеях та залишилися у його майстерні, — це звернення до людства, попередження про небезпеку знищення світу, природи, мільйонів на догоду амбіцій варвара-диктатора, такого як путін, що розпочав і продовжує нічим не спровоковану війну проти суверенної України, яка, за словами одного із наших захисників, «набагато страшніша, ніж Друга світова».

Перша антивоєнна миротворча виставка митця відбулася у 2001 році. Олександр Мельник каже, що висловлені тоді ним думки і сюжети картин нині стали ще актуальнішими на тлі московської агресії. «росія розв’язала цю страшну війну, порушуючи всі міжнародні угоди, нехтуючи Статутом ООН, розуміючи свою безкарність, адже, як постійний член Ради Безпеки ООН, може накласти вето на будь-яке рішення, спрямоване на припинення війни і засудження її як агресора», — каже художник. Він додає, що, поставши перед загрозою Третьої світової війни, людство має усвідомити необхідність об’єднати зусилля таким чином, що вони переважили у протистоянні воєнній агресії і подолали її.

«Можливо, одним із перших кроків має стати створення дієвого Міжнародного інституту миру — науково-дослідного закладу, що вивчав би причини війн між народами в історичній ретроспективі і в сучасності, прогнозував загрози та пропонував би способи їх запобігання. Дуже хотілося б, щоб такий інститут був заснований в Україні, у Києві, де було б закладено фундамент світу без воєн», — зазначає митець.

«Олександр Мельник — це непересічна особистість. Творчі люди по-різному зреагували на широкомасштабну війну. У цей непростий час він не тільки не зупинився, а активно пише свої роботи. У його картинах, які переважно писані червоними яскравими кольорами, — вогонь і біль, у них туга українського народу, але одночасно в них символи нашої Перемоги, — каже народний депутат України Михайло Цимбалюк (на знімку другий праворуч). — В особі Олександра Мельника ми бачимо переможця. І сама ця виставка — це ще один крок до Перемоги. Виставка також є поштовхом для нас, бо закликає не зупинятися, діяти, перемагати».

Високу оцінку творчості митця дає і колега автора робіт, відомий київський художник Олесь Соловей. «Олександр Мельник — це монументаліст. Це одна величезна фреска. Це символ України. Сьогоднішній проект — це унікальний епос, який створений Сашковим серцем, Сашковою душею, — каже він. — Неймовірно чесна і порядна людина, він глибоко любить цей світ, горить любов’ю до України. Його душа і серце в цих роботах, в образах материнства, в образах дзвонаря. Це теж Сашко, бо він б’є у дзвін. Написане Сашком змінює світ. Його унікальні очі Господа Бога «Я Бачу справи твої» стали одним із символів Євромайдану. Олександр Мельник виходив щодня на акції протесту, стояв на барикадах від початку Революції Гідності. Коли почалися бої на Грушевського, він до беркутів розвертав картину, де ці очі, які промовляли: «Бачу справи твої, людино». А на звороті, який могли прочитати майданівці, було написано «Люди, я люблю вас». Ця робота теж є в експозиції. Олександр Мельник творить для того, щоб люди бачили, за що бореться Україна».

«Серед експонованих на виставці полотен є картина «Само-спалена планета. Попередження», яка сприймається як пересторога для усього світу, — наголошує народний депутат попередніх скликань, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Канаді (2006-2011) та Лівані (2016-2022) Ігор Осташ (на знімку вгорі —​ другий ліворуч). — Твори Олександра Мельника — це вистраждані під час війни думки досвідченого митця і великого майстра, передані на полотні».

Організатори заходу зазначають, що спочатку виставку хотіли назвати «Мрія», як нове однойменне полотно, адже, за словами Ігоря Осташа, українську мрію не можна знищити. «Як неможливо знищити наш дух, нашу силу, що увібрала в себе всю силу нашого генетичного коду», — наголошує дипломат. Він додає, що виставку Олександра Мельника треба показати у країнах, які впливають на прийняття рішень для світу.

Заключним акордом виставкового дня стала презентація документального фільму «Олександр Мельник. Бачу справи твої, Людино!» режисера Станіслава Литвинова.

Куратор мистецького проекту Леся Кочергіна.



Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.