«Укрпошта» розіслала керівникам друкованих видань листа про умови включення до передплатного каталогу на І півріччя 2024-го. Ознайомившись із запропонованими умовами, редактори запевняють — газети зникнуть!
У листі, зокрема, йдеться про те, що редакція газети, яка хоче увійти до передплатного каталогу (тобто розпочати передплату), крім стандартного переліку документів, має подати копію фінансової звітності та ще й обов’язково з відміткою Податкової служби про прийняття. Так, обурюються газетярі, «Укрпошта» в особі генерального директора Ігоря Смілянського присвоїла собі право, якого не мають навіть спеціальні державні органи.
Йдеться про доступ до комерційної таємниці. Для чого такі відомості потрібні «Укрпошті», стане зрозуміло нижче.
Монополіст повідомив, що тарифи «Укрпошти» на перевезення, вручення, обробку замовлень тощо для друкованих медіа буде змінено. І хоч «офіційної інформації ще немає», за вказаною в листі обласної дирекції «Укрпошти» інформацією попередньо зазначено, що для видань із загальнодержавною сферою розповсюдження такі послуги коштуватимуть 5 гривень за здійснення всіх названих операцій з однією газетою, з обласною та районною — 4 гривні. З урахуванням того, що в місяць чотири (а в окремі місяці — п’ять) виходи, вартість поштових послуг на місяць становитиме понад 17 гривень, на рік — більш як 200 грн. І це при тому, що чимало газет нині мають не набагато більшу або майже таку саму загальну передплатну вартість (собівартість із невеличким доходом та доставкою). Відтепер же така газета коштуватиме для передплатника понад 400 гривень на рік.
Зрозуміло, що за таку суму ніхто газети передплачувати не буде. Та й, власне, самі редакції на таку авантюру, спричинену так званим реформуванням «Укрпошти», не підуть, а будуть змушені припинити випуск газет.
«Не шановні партнери! Цинічно з вашого боку звертатись до нас словами «шановні партнери». Ви продовжуєте нищити місцеві газети! — з обуренням написала до обласної дирекції «Укрпошти» редакторка газети «Придніпров’я» Руслана Сорока. — Через постійні зриви в доставці газет нарікання від передплатників сиплються передовсім на нас. Часто доводиться нам самим возити редакційні примірники людям, аби вони отримали газету, за яку вони заплатили «Укрпошті» наперед, бо на пошті або немає кому носити, або загубили, або не довезли. На наступний рік ви вчетверо підвищуєте тариф за доставку, і в деяких виданнях він перевищить видавничу ціну! Видавці не можуть підвищити останню, працюють собі в збиток, бо люди не в змозі будуть передплачувати газету за 500—600 гривень на рік. До того ж, наголошую, місцеві газети, передплачені через «Укрпошту», не доставляються своєчасно, або ж взагалі листоноші кажуть передплатникам, щоб вони йшли на пошту забирати свою пресу, бо через скорочення немає кому працювати! Але ж люди вже заплатили за доставку! Чому ви не виконуєте договірних зобов’язань із доставки газет? З якого дива берете такі захмарні тарифи, які не підйомні для видавців вітчизняних, місцевих друкованих медіа? Чи штампування патріотичних марок головніше за титанічну роботу медійників, які забезпечують для держави інформаційну безпеку? Дайте відповідь, «не шановні» партнери, «вбивці» місцевої преси!»
Чи є чергове «нововведення» «Укрпошти» підступним ударом по інформаційному простору України під час війни, коли саме друковані медіа на всіх рівнях, від загальнодержавного до територіальних громад, є одним із головних інформаційних ресурсів із державницькою позицією для значної частини населення — питання, схоже, риторичне.
До відома
До розгляду скарг на «Укрпошту» долучилися профспілки, повідомили в Національній спілці журналістів України.
Майже 800 скарг, які надійшли на гарячу лінію НСЖУ, передано керівництву Федерації профспілок України. Велика частина звернень — про порушення трудових прав поштових працівників, адже з липня в усіх регіонах відбувається масове звільнення листонош.
У сотнях звернень на гарячу лінію від редакторів газет та користувачів послуг «Укрпошти» — скарги на не доступ до поштових послуг. Люди скаржаться, що мобільні бригади «Укрпошти» відмовляються надавати адресну доставку, а всі листи та газети просто скидають чи в магазин, чи сільраду, де ніхто не несе відповідальності за збереження кореспонденції.
У Національній спілці журналістів України сподіваються, що ці скарги буде враховано ФПУ під час розглядів проєктів нормативних актів, які ініціює Мінінфраструктури та «Укрпошта». Зокрема, наразі поштовий оператор лобіює скасування чинного державного регулювання тарифів на передплату і доставку преси.
«Сьогодні, коли ворог намагається насадити нам свою пропаганду й спотворити інформацію, ми маємо захистити наш інформаційний простір і друковане слово», — наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко, звертаючись до голови Федерації профспілок України Григорія Осового.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.