У понеділок у Женеві члени комісії заявили, що всі нові свідчення говорять про скоєння російськими збройними силами воєнних злочинів в Україні. Серед таких експерти називають незаконні напади із застосуванням зброї вибухової дії, напади із заподіянням шкоди мирним жителям, тортури, сексуальне та гендерне насильство та напади на енергетичну інфраструктуру, повідомляють «Новини ООН». Також комісія розслідує причини прориву Новокаховської греблі та наслідки цієї події для мирного населення.
«На цьому етапі роботи Комісія проводить більш поглиблені розслідування незаконних нападів із застосуванням зброї вибухової дії, нападів на цивільних осіб, тортур, сексуального та ґендерного насильства, а також нападів на енергетичну інфраструктуру. Це теж допоможе прояснити, чи можуть скоєні тортури чи напади на енергетичну інфраструктуру кваліфікуватися як злочини проти людяності», — сказав під час презентації доповіді голова Комісії Ерік Месе (на знімку).
«Розслідування Комісії у Херсоні та Запоріжжі вказують на широке та систематичне застосування тортур російськими збройними силами проти осіб, яких звинуватили в тому, що вони були інформаторами українських збройних сил. У деяких випадках тортури застосовувалися з такою жорстокістю, що це призводило до смерті жертви», — йдеться в офіційному звіті Комісії.
Одна з жертв, яку катували електрошоком, розповіла, що кожного разу, коли вона відповідала, що чогось не знає чи не пам’ятає, її били струмом.
Комісія встановила, що в Херсонській області російські військовослужбовці ґвалтували та вчиняли акти сексуального насильства стосовно жінок віком від 19 до 83 років. Членів сім’ї при цьому часто тримали в сусідніх кімнатах та змушували слухати те, що відбувається.
Також експерти наголошують на руйнівних наслідках війни в Україні для дитячого населення країни.
«Комісія продовжує розслідувати окремі випадки передбачуваної передачі неповнолітніх без супроводу російською владою до російської федерації», — зазначено в звіті.
Окрім того, експерти, стурбовані войовничими закликами, які лунають з вуст російських пропагандистів. «Комісія також стурбована твердженнями про геноцид в Україні, — наголошено в доповіді. — Наприклад, деяка риторика, що передається російськими державними та іншими засобами масової інформації, може становити собою підбурювання до геноциду. Комісія продовжує свої розслідування з цих питань».
Члени комісії заявляють про глибоке занепокоєння масштабами та тяжкістю порушень, скоєних в Україні російськими збройними силами, та наголошують на необхідності притягнення винних до відповідальності. Також вони нагадують про необхідність того, щоб українська влада оперативно та ретельно розслідувала нечисленні випадки порушень з боку українських сил, водночас зауважуючи, що «є велика різниця між російськими порушеннями, масштабами цих порушень та інцидентами, які ми виявили на українській стороні». «Ми послідовно говоримо про велику кількість порушень з російської сторони та кілька інцидентів з української сторони. Це важливо враховувати», — наголосив Месе, повідомляє пресслужба ООН.
Фото зі сторінки у Твіттері Ради ООН з прав людини.