«Ми скликаємо історичну зустріч міністрів закордонних справ ЄС тут, в Україні, у країні-кандидаті та майбутньому члені ЄС. Ми тут, щоб висловити нашу солідарність і підтримку українському народу». Такими словами Верховний представник ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель визначив мету проведення Ради міністрів Європейського Союзу із закордонних справ у Києві 2 жовтня. Цю зустріч він охарактеризував як «політичні дебати високого рівня», метою яких є пошук шляхів допомоги Україні та протидії російській агресії.
У засіданні взяв участь Президент Володимир Зеленський. У своєму виступі він зазначив, що виїзне засідання міністрів зовнішньополітичних відомств країн ЄС — це не лише вагомий прояв солідарності з Україною, а й новий крок на посилення Європи, що додає їй лідерства та ініціативи.

«Дуже важливо, щоб ми всі зараз могли робити в кожній сфері кроки вперед, ні в чому не зупиняючись, додаючи Європі активності, додаючи Європі лідерства. Потрібні постійно нові оборонні та дипломатичні, політичні та інтеграційні, економічні та санкційні кроки, які робитимуть сильнішими наші спільні позиції. Що більше буде нашої активності, нашого лідерства, наших ініціатив, то менше буде шансів у росії на адаптацію до нашого спільного тиску», — зазначив Володимир Зеленський, повідомляє Офіс Президента.

Серед важливих кроків, які мають бути зроблені, Президент України назвав: по-перше, активність в оборонній підтримці України та захисті життя (постачання зброї, снарядів, розширення спектра підготовки українських воїнів і збільшення спільних виробничих потужностей ОПК); по-друге, залучення якнайбільше світових лідерів і держав до реалізації Формули миру; по-третє, приєднання ще семи держав європейської спільноти до безпекових гарантій для України на шляху до НАТО; по-четверте, активізацію роботи щодо нового санкційного пакета Євросоюзу проти росії та розширення санкцій проти Ірану; по-п’яте, початок уже цього року переговорів щодо членства України в ЄС, затвердження інституціями Євросоюзу фінансового інструменту для України — Ukraine Facility, а також прискорення роботи в Євросоюзі щодо спрямування заморожених російських активів на фінансування відновлення в Україні завданих війною руйнувань.

Перед початком заходу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, «це історична подія, тому що вперше в історії Рада міністрів закордонних справ буде засідати поза кордонами Європейського Союзу, але в межах майбутніх кордонів ЄС». «Це саме по собі є сигналом підтримки, яку надає Україні Євросоюз. Ми за це дуже вдячні», — сказав він, повідомивши також, що обговорив із Жозепом Боррелем питання, які стоять у порядку денному зустрічі.

Як повідомляє Euractiv, серед тем порядку денного засідання — інтеграція України в ЄС, демонстрація підтримки Євросоюзу, оскільки країна опинилася в гострій фазі контрнаступу проти росії, а також підбивання підсумків деяких критичних заходів, таких як військова допомога і подальше посилення санкцій проти рф. 

«Наша підтримка не залежить від того, як триватиме війна найближчими днями та тижнями. Давайте подивимося, що станеться у США, але зі свого боку ми продовжимо збільшувати нашу підтримку. Ми повинні забезпечити постійну та структурну допомогу, тому що ми зіткнулися з екзистенційною загрозою для Європи», — заявив Боррель перед засіданням.

Міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна зазначила, що зустріч міністрів закордонних справ ЄС у Києві є сигналом для москви про рішучість блоку підтримувати Україну в довго-
строковій перспективі. «Це демонстрація нашої рішучої і тривалої підтримки України, допоки вона не зможе перемогти. Це також повідомлення росії, що вона не має сподіватися на нашу втому. Ми будемо там ще довго», — сказала вона журналістам у Києві.

У свою чергу очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила, що Європейський Союз невдовзі розшириться від Лісабона до Луганська, повідомляє «Європейська правда». «Майбутнє України — у Європейському Союзі, в нашій спільноті свободи, і незабаром вона розшириться від Лісабона до Луганська. З кожним селом, з кожним метром, який визволяє Україна, з кожним метром, де вона рятує своїх людей, вона також розширює свій шлях у ЄС», — зауважила міністрка.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс нагадав, чому Захід не може дозволити собі «втомлюватися від війни», і висловив сподівання, що зустріч міністрів у Києві допоможе розвіяти такі сумніви та чітко підтвердить, що держави ЄС налаштовані підтримувати Україну до Перемоги. «Мій меседж дуже чіткий і актуальний по обидва боки Атлантичного океану: нам у цій ситуації треба турбуватися не лише через росію. Є також інші диктатори, інші авторитарні режими, які зараз пильно стежать, як Захід відреагує на затяжну війну росії проти України. Чи зможемо ми об’єднати спільні сили і дати відсіч авторитарній росії, щоби інші зважали на це, якщо мають якісь плани», — сказав він.

На знімку: учасники засідання міністрів закордонних справ ЄС у Києві.

Фото з сайту МЗС.