Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у партнерстві з Міжнародною організацією з міграції, ГО «Екоклуб» та БО «Фонд «Енергетична Дія для України» за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління» провів воркшоп «Як встановити СЕС на об’єкті соціальної інфраструктури: технічні та економічні особливості».
На думку голови комітету народного депутата Андрія Геруса (на знімку), введення в експлуатацію великої кількості малої генерації — довготривалий процес, але його варто вже зараз активно впроваджувати, щоб мати меншу залежність від основних великих об’єктів енергосистеми. Починати можна вже, адже для цього є всі умови.
Він, зокрема, зауважив: є велика ймовірність, що з настанням ОЗП 2023/2024 росія посилить ракетні удари по нашій енергетичній інфраструктурі. Однак об’єкти соціальної інфраструктури, а саме лікарні, водоканали, підприємства теплокомуненерго, не повинні відчувати проблем з електропостачанням, адже це створює труднощі в наданні медичної допомоги, водопостачанні та теплопостачанні міст.
На початку воркшопу представники Міжнародної організації з міграції Катерина Звіргзде (координаторка зі зв’язків з органами влади WASH (водопостачання, санітарія та гігієна) та Ілля Дергунов (асистент проектів WASH), експерт ГО «Екоклуб» Дмитро Сакалюк та засновниця БО «Фонд «Енергетична Дія для України» Юліана Оніщук презентували реалізовані проєкти, а саме дахові СЕС на лікарнях та водоканалах у містах України.
Експерт ГО «Екоклуб» Дмитро Сакалюк розповів про можливості фінансування проєктів з розвитку розподіленої генерації електроенергії на місцях та навів перелік необхідної документації із встановлення сонячних електростанцій на об’єктах соціальної інфраструктури (передпроєктні роботи та ТЕО; аналіз даху; рішення ОМС; ПКД, використання санітарної зони, правові нюанси).
Представники закладів охорони здоров’я, які мають встановлені сонячні електростанції на покрівлях своїх установ, поділилися досвідом експлуатації генеруючих установок.
Учасників воркшопу також поінформували про особливості обслуговування СЕС.
Представники ОТГ також дізналися про економічний ефект від роботи генеруючої установки та про додаткові преференції від її роботи. Тут Олексій Михайленко, експерт ГО «Clean Energy Lab», розповів про продаж надлишків електроенергії та роз’яснив, як рахувати окупність проєкту. Експерт з ВДЕ Євгенія Загуменнова-Крупович розказала про регуляторні особливості реалізації надлишків електричної енергії, виробленої за механізмом самовиробництва.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.