Безцінні артефакти, зокрема яким десятки тисяч років (XXIV—XXII тис. до н. е. — X—XIII ст. н. е.), викрадені росіянами у всесвітньо відомому музеї-заповіднику «Кам’яна Могила» поблизу Мелітополя, експонуються нині на виставці, відкритій у тимчасово окупованому Криму, на території Херсонеса Таврійського.
Показ артефактів, які належать до Музейного фонду України і пов’язані з історією нашої держави та народу, окупанти перетворили на демонстрацію свого права на анексовані землі, про що свідчать публікації у рашистських ЗМІ. Там підкреслюють, що виставка відкриває вікно в історико-культурний «мір, состоявший із множества плємьон, занімавшіх огромниє пространства Євразії». Концепція «росія-Євразія» як абстрактої єдиної наддержави, де єдиним інтегруючим фактором є «антиатлантизм і антилібералізм» і де немає місця Україні й українській нації, під час повномасштабного вторгнення рф набула особливої актуальності.
Для виправдання своїх злочинів, розв’язання війни та геноциду українців рашисти ініціюють цілі програми — це і закон, підписаний рашистським диктатором путіним про відзначення 30 вересня на державному рівні «дня воссоєдінєнія» росії та окупованих українських територій — частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Ймовірно, виставка «День риби» і приурочена до цього квазізакону, адже пам’ятка давньої культури «Кам’яна Могила» розташована на Запоріжжі, поблизу села Терпіння над річкою Молочною.
Упродовж тисячоліть у кам’яному панцирі степу утворювалися печери і гроти, що стали святилищами для стародавніх людей. Аби вершити свої таїнства, сюди приходили перед початком полюванням первісні мисливці, скотарі, землероби, тут осмислювали світ і проводили обряди служителі язичницьких культів.
Пам’ятка входить до списку «Сім чудес України». В її описі зазначено, що «у печерах і гротах Кам’яної Могили зосереджено більше трьох тисяч наскельних малюнків від кам’яного віку до епохи бронзи і пізнішого часу. Серед багатьох з них чітко простежуються зображення людини, диких і свійських тварин. Як правило, їх видряпували шматками твердого каменю. Подекуди первісні митці покривали ці малюнки червоними і чорними мінеральними барвниками. Печера Кози, гроти Бика (Мамонта) і Дракона, двометрова кам’яна фігура людини-риби... І всюди — зображення Дерева життя, символу родючості і вічності».
За малюнками та автографами різних племен і народів, що пройшли теренами сучасної України чи господарювали у запорізьких степах, за стародавніми жертовниками можна простежити первісні релігії — тотемізм, магію, фетишизм, культ предків.
Вивчення пам’ятки та археологічні знахідки дали змогу відповісти на низку питань про витоки і розвиток духовної культури й коріння та історію багатьох народів. Нині рашисти роблять чергову спробу переписати цю історію на свій кшталт.
Першу виставку в тимчасово окупованому Криму загарбники відкрили у травні цього року — на ній було представлено 120 археологічних артефактів: петрогліфи, стародавні предмети побуту, кераміка та знаряддя кам’яної доби. Розграбування музею «Кам’яна Могила», що з 2006 року був претендентом на включення до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а у 2008-му отримав статус Національного історико-археологічного заповідника, розпочалося після захоплення Мелітопольщини агресором у лютому 2022 року. У листопаді окупанти оголосили про підпорядкування пам’ятки ще одну захопленому росіянами заповіднику «Херсонес Таврійський». У січні 2023-го призначена окупаційною адміністрацією його так звана директорка олена морозова повідомляла, що з Криму на Запоріжжя делегована група для вивчення фондів заповідника «Кам’яна Могила».
На знімку: рашисти не соромляться експонувати викрадені артефакти з українського музею «Кам’яна Могила».
Фото з відкритих джерел.