У межах меморандуму, підписаного між Центром досліджень воєнної історії Збройних Сил України та Українським інститутом національної пам’яті, у Києві презентовано низку виставок, які розповідають про боротьбу українців за свою державу від початку повномасштабного вторгнення рф, мужність і героїзм ЗСУ, мирних мешканців, котрі протистоять ворожій навалі. Організатори історико-освітніх програм наголошують, що історична пам’ять народу значною мірою спирається на історію війн, тож одним із завдань воєнної історії є увічнення пам’яті про ті чи інші воєнні події та процеси.

Перший спільний проєкт Центру досліджень воєнної історії ЗСУ та УІНП — банерна виставка «Волю вільних не зламати» (на знімку), присвячена героїчній обороні десяти українських міст, які були нагороджені Почесною відзнакою Президента України «Місто-герой України», що експонувалася на Контрактовій площі столиці. Міста-твердині Буча, Волноваха, Гостомель, Ірпінь, Маріуполь, Миколаїв, Охтирка, Харків, Херсон, Чернігів, зупиняючи і знищуючи ворога, продемонстрували надзвичайну стійкість та допомогли зупинити ворога на його шляху і обстояти державність. Ці фортеці взяли на себе головний удар перших атак рашистів.

«Подвиг Збройних Сил України та громад, про які розповідає виставка, є продовженням справи, розпочатої 32 роки тому з проголошенням незалежності. Зараз ми цю незалежність утверджуємо. Виставка нагадує про надзвичайно складні місяці на початку повномасштабного вторгнення і є виявом вдячності громадам міст, які продемонстрували героїзм та сталевий дух», — зазначає заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.

Експозиція, яку побачили тисячі людей, про те, що жителі територіальних громад продемонстрували безпрецедентні у світовій практиці приклади мужності й стійкості, а успіх захисту держави забезпечила єдність українців, їх солідарність, безкорислива допомога один одному у найскладніших ситуаціях.

Іще один спільний проєкт істориків — нова вулична виставка «Під заступництвом Святої Покрови», яка демонструється у Києві, на Спаській, неподалік пам’ятника Григорію Сковороді.

«Метою виставки є відновлення історичної пам’яті суспільства у питаннях розвитку та наслідування військових традицій українських мілітарних формувань першої половини ХХ століття, які продовжують жити у сучасних Збройних Силах України, а також висвітлення єдності в жертовності українців різних поколінь у захисті своєї державності на різних етапах боротьби за незалежність і свободу України. Важливим ідейним компонентом проєкту

«Під заступництвом Святої Покрови» є формування, насамперед у молоді, важливих рис національно-патріотичної свідомості та пропагування священного для українців обов’язку щодо захисту суверенітету та територіальної цілісності України», — наголошують автори виставки.

Її відвідувачі зможуть ознайомитися з історією українського козацтва, що століттями стояло на захисті рідної землі, Українських Січових Стрільців, військових формувань доби Української революції 1917—1921 рр., Карпатської Січі та Української повстанської армії.

Окремі банери присвячені темі становлення сучасних Збройних Сил України, розповідають про їхній внесок у діяльність із підтримки миру, участь військовослужбовців у АТО/ООС та відбитті широкомасштабного вторгнення росії.

«Виставковий проєкт подає узагальнений, колективний образ Захисників та Захисниць України як символів національно-визвольної боротьби, і тоді, і зараз. Глибокими за смислом і значимістю у цьому контексті є слова

Головнокомандувача Збройних Сил України генерала Валерія Залужного: «Боремося за кожний населений пункт, кожний сантиметр української землі. Наша головна сила — люди. Воюють солдати і командири, це передусім їхня війна, і Перемога належатиме, перш за все, їм. Пишаюся кожним і кожною!», — додають автори проєкту.

Цими днями можна відвідати ще одну виставку, підготовлену Центром досліджень воєнної історії Збройних Сил України, — «Сучасне військо крізь призму минулого», яку влаштували у Київському Палаці дітей та юнацтва.

Вона висвітлює історію і бойовий шлях військових частин ЗСУ, що носять історичні почесні найменування — видатних полководців минулого, військових формувань, героїв російсько-української війни.

Фото Центру досліджень воєнної історії ЗСУ.