Народні депутати Андрій Богданець та Микола Стефанчук разом із першим заступником начальника Хмельницької ОВА Сергієм Тюріним (на знімку) відвідали укриття в закладах шкільної освіти обласного центру, які були оновлені у рамках проекту «Freedom Space», та побачили, як у них проходить навчання. 

Посадовці переконались, що мета проекту «Freedom Space» -- повернути  маленьким українцям дитинство, незважаючи на загрози війни, зробити безпечним час їх перебування в школі, мінімізувати ризики під час ракетних атак ворога, успішно досягається в Україні, зокрема, і на Хмельниччині. Цьому значною мірою посприяв народний депутат України Андрій Богданець, а фінансову підтримку надав міжнародний партнер Freedom Holding Corp.

Як розповів народним обранцям Сергій Тюрін, на Хмельниччині 87 відсотків закладів освіти мають укриття. Але цього замало, щоб всі діти були убезпечені від рашистських нападів, тому є ще над чим працювати, щоб всі школярі відчували себе у безпеці під час офлайн навчання. 

Посадовець подякував народному депутату Андрію Богданцю за сприяння в облаштуванні двох укриттів у Хмельницькому, та проекту «Freedom Space», який залучив донорські кошти для облаштування сховищ. Це вкрай важливо у нинішній фінансовій ситуації, бо дозволяє мінімізувати залучення бюджетних ресурсів.

За словами Андрія Богданця, спільними зусиллями уже вдалося облаштувати майже три десятки укриттів в школах різних міст країни. Вони вже діють від Львова і Тернополя, до Харкова і Запоріжжя. 

– До початку виконаних робіт там були просто сірі бетонні підвали, вкриті пилом. Звичайно, вони давали певний захист, але під час довготривалого перебування в них ні в кого не додавалося доброго настрою. Ми подбали не просто про фізичну безпеку дітей та дорослих, що поруч із ними, але й про те, щоб поліпшити їх психоемоційний стан під час тривоги. Тому не просто побілили стіни й пофарбували лавки, а повністю змінили вигляд приміщень – після ремонту там з’явилися дитячі килимки й м’які іграшки, кінопроектори та крісла-мішки – те, що дозволяє дітям заспокоїтись, – додав народний депутат.

Андрій Богданець також розповів, що з-поміж інших, днями відкрили укриття у перших чотирьох об?єктах його рідного Тернополя. Тепер, коли лунають сирени, у цих закладах освіти навчання не доводиться переривати. Завдяки проекторам та зручним меблям, встановленим у сховищах, проведення занять продовжується. Учні тепер можуть приходити в укриття не тільки для того, аби перечекати небезпеку, адже ці приміщення придатні для використання як звичайні кабінети та зали – шкільний простір став ширшим і комфортнішим.

Важливо, що кошти, які були використані на ремонти укриттів у різних містах, були надані іноземними партнерами на умовах грантової програми, тобто їх не потрібно повертати. Всього на три десятки сховищ було спрямовано 120 мільйонів гривень. З цієї суми профінансовано і облаштування двох закладів на Хмельниччині. Середня вартість одного такого укриття обійшлась майже в три мільйони гривень. 

Ірина КОЗАК.

Фото надане автором.