Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з громадською організацією «Центр політико-правових реформ» провів презентацію дослідження «Існуючі форми локальної демократії та механізми їх правового регулювання».
Тема розвитку локальної демократії залишається у центрі уваги влади і громадськості, незважаючи на ті виклики, що постали перед Україною після повномасштабного вторгнення, зазначила заступниця голови комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко. За її словами, підкомітет продовжує працювати над розвитком та вдосконаленням різноманітних форм локальної демократії, адже демократія — це передусім чіткі правила і процедури.
Зокрема, повідомила парламентарій, до другого читання вже підготовлено законопроект про публічні консультації. Також до другого читання готуються зміни до закону про місцеве самоврядування щодо народовладдя на рівні самоврядування.
«Дуже часто можна почути такі запитання: чому ви це робите, чому це важливо? Відповідь на них очевидна: демократія, це передусім чіткі правила і процедури. Якщо цей вираз перенести на локальну демократію, то це якраз ті правила, процедури та механізми, які впливають на прийняття рішень у громаді. Це ті рішення, які позначаються на щоденному житті українців. Це також важливе питання у контексті довіри до місцевої влади», — наголосила А. Загоруйко.
Водночас, за її словами, основний висновок, якого можна дійти за підсумками презентації дослідження — в Україні, на жаль, відсутня стала практика використання єдиних форм локальної демократії та немає єдиних стандартів нормотворчості у цій сфері. «Тому нині ми прагнемо це виправити. Нам потрібно еволюціонувати в цьому напрямі», — констатувала парламентарій.
Під час презентації учасники заходу також ознайомилися із поточним станом законодавчого забезпечення форм локальної демократії; аналізом форм прямої демократії у статутній нормотворчості; результатами опитування представників органів місцевого самоврядування щодо наявної практики застосування законодавства у сфері локальної демократії.
Голова правління громадської організації «Центр політико-правових реформ» Ігор Коліушко, у свою чергу, висловив переконання, що подальше удосконалення законодавства, з урахуванням отриманих за наслідками дослідження результатів, сприятиме створенню належних правових умов для максимально широкого залучення населення до вирішення питань місцевого значення та поглибленню діалогу між владою та громадою.
За підсумками дослідження було сформульовано низку рекомендацій органам державної влади та органам місцевого самоврядування щодо уніфікації законодавства в частині використання форм локальної демократії, адаптації законодавства про форми локальної демократії до викликів режиму воєнного стану, посилення відповідальності в питаннях дотримання законодавства щодо локальної демократії тощо.
Учасники обговорення погодились також із тим, що, попри складнощі, з якими стикнулись органи влади і громадськість у питаннях застосування форм локальної демократії з моменту введення режиму воєнного стану, ця сфера не втратила своєї актуальності і підготовлене дослідження в цьому сенсі може стати дороговказом для подальшого розвитку форм прямого народовладдя та посилення залученості жителів до прийняття управлінських рішень.
Захід відбувся в інформаційному агентстві «Укрінформ» за сприяння та підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Вл. інф.
Фото Укрінформ.