Сонце, я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів.
Хто знає, що вийде з того насіння? Може вогні?
Михайло Коцюбинський

ЦИТАТА

Сонячна енергетика стала очевидним помічником та важливим інструментом у зміцненні енергетичної незалежності держави, особливо у час війни. Андрій Очеретний, заступник міського голови Вінниці.

Утім, не всі воліють ділитися інформацією про те, що на даху їхнього підприємства оселилася СЕС. Дехто з керівників категорично проти, щоб навіть згадували про це. Пояснюють такі застереження дотриманням безпеки. Один з них ще й нагадав народну мудрість, мовляв, береженого Бог береже.

Водночас справа заслуговує поширення, щоб про неї дізналися інші і теж використовували сонячну енергію. Ті, хто вже експлуатує станції, однозначно стверджують про економічну вигоду від них.

При підготовці публікації автор користувався двома джерелами інформації. Про деякі з підприємств, що вже мають у себе сонячні станції, повідомила на своїх ресурсах міська влада. Ділилися думками окремі власники альтернативних потужностей. Щоправда, робили це на умовах анонімності.

Міська влада стимулює процес упровадження відновлювальних джерел енергії. До мільйона гривень компенсації платить тим, у кого з’явилася альтернатива традиційній енергії. Крім того, ще й передбачила кошти на встановлення СЕС на п’яти комунальних підприємствах — чотирьох лікарнях і спортивному закладі.

«Це правда, що війна дала поштовх»

Такі слова автор публікації почув від одного з підприємців. На даху очолюваного ним ТОВ можна побачити панелі СЕС. До речі, їх встановлюють переважно на виробничих корпусах. По-перше, економлять площу, по-друге, так ближче до сонця, тому воно активніше віддає свою енергію.

«До війни слова про необхідність упровадження СЕС ми чули багато разів, — каже один з моїх співрозмовників, який просив не називати себе і своє підприємство. — Чути чули, але на цьому все закінчувалося. Одна з причин — сонячні станції не з дешевих. Для чого було витрачати кошти, коли мали природний газ, електрику? Навіть коли ціни на них «кусалися», все одно вдавалося купувати і розраховуватися. Витрати закладали у вартість продукції. Так і крутилося колесо».

«Це правда, що війна дала поштовх до того, щоб подбати про альтернативне джерело енергії, — продовжує керівник ТОВ. — Особливо гострою потреба стала минулої зими, коли російські варвари цілилися в об’єкти нашої енергетики. Саме в такі моменти багато хто став задумуватися про альтернативу. Я один з них».

На підприємстві мого співрозмовника ухвалили рішення про встановлення сонячної станції. З настанням весни розпочали роботи і влітку отримали можливість замістити третину звичної електрики на альтернативну. Ось у жовтні ввели в дію другу чергу СЕС. Енергії з неба стало ще більше. Як стверджує керівник підприємства, тепер у час високого сонця їхнє ТОВ матиме 70% власної електроенергії.

Від небесного світила харчовикам користь

Приблизно такий само обсяг споживання електрики планують замістити ще на одному підприємстві — з переробки ягід. Першу чергу СЕС уже можна побачити у них на даху виробничого корпусу, ще дві планують змонтувати навесні і влітку 2024-го.

ЦИФРИ

Понад 30 підприємств Вінниці запровадили у виробництво сонячну енергію, загальна потужність їхніх СЕС становить 8 МВт. Завдяки альтернативній енергетиці скоротили споживання електроенергії на 15 відсотків».

Інформація заступника міського голови Вінниці Андрія Очеретного.

«Електроенергія дорожчає, ми розуміємо, доки триватиме війна, ворог не припинятиме варварські атаки на нашу енергосистему, — каже директор підприємства Костянтин Кузьменко. — Щоб конкурувати на ринку, треба мати дешевший продукт. Власна енергія зменшить собівартість». Слова цього керівника цитують на сайті міськради.

Працює сонячна станція також на даху харчосмакової фабрики. До кінця року тут буде друга черга модулів. Кошти у сонячну енергетику інвестувало ще одне харчове підприємство — фабрика «Солодка мрія».

Тим часом на заводі холодильного обладнання планують улітку користуватися власною енергією на всі сто відсотків, розповів керівник підприємства Валентин Коваленко.

ДОСЛІВНО

«Максимальна енергонезалежність — завдання актуальне нині і для бізнесу, і для критичної інфраструктури, і для закладів соціальної сфери. Це надзвичайно важливо для всієї країни, адже росія не полишає спроб знищити наші енергетичні об’єкти». Сергій Моргунов, міський голова Вінниці.

«Раніше, до війни, не було економічної доцільності встановлювати СЕС, — каже він. — Нині інша ситуація. Минулий зимовий період показав, наскільки всі ми залежні від енергозабезпечення. Тому влітку реалізували свій проєкт. На даху встановили сонячні панелі на 600 кВт. Такої потужності повністю вистачить на денну роботу заводу. Підрахували, що у період з травня по вересень станція забезпечить потреби нашого підприємства в електриці».

Валентин Коваленко уточнив, що роботи виконали за кредитні кошти, отримані за урядовою програмою «5-7-9». Сподіваються на рефінансування витрат на придбання сонячних панелей.

Переваги та недоліки

Михайло Ганчук, депутат міськради, керівник ТОВ «Промавтоматика», розповів про переваги й недоліки СЕС. Він зробив це під час зборів підприємців малого і середнього бізнесу. Організувала захід міська влада з метою популяризації важливої справи. Ось декілька аргументів «за» і «проти» встановлення СЕС. Промовець одразу зауважив, що позитиву й вигоди від енергії небесного світила значно більше порівняно з недоліками. Він звернув увагу, що від правильного встановлення панелей зростає ефект у виробництві сонячної енергії та перетворенні її в електричну.

ПЕРСПЕКТИВА

У Вінниці затвердили п’ятирічну Програму будівництва сонячних електростанцій у закладах комунальної сфери. Перші п’ять СЕС встановлять у чотирьох лікарнях та одному спортивному закладі. Фінансуватимуть придбання обладнання і його встановлення за кошти міської громади. Це пілотний проєкт для міськради.

(Програма затверджена рішенням виконкому Вінницької міськради у червні 2023 року.)

На його переконання, однією з головних переваг СЕС є великий термін їх експлуатації. Виробники дають гарантію на 25 років роботи. Але слугуватиме станція і 50 років. Декого здивувало, що її обладнання майже не потребує обслуговування. Зрозуміло, що працює без жодного шуму. Чим не перевага?

«У її технології закладено досить точне прогнозування виробітку енергії, тому є можливість прорахувати, скільки електроенергії виробить станція протягом року», — зазначає Михайло Ганчук.

Серед недоліків доповідач зазначив, що панелі забирають велику територію. Це за умови, коли змонтувати їх на даху нема можливості і треба робити це на подвір’ї підприємства. Ще один недолік — СЕС не зможе забезпечити потреби виробництва енергією у зимовий період, коли світловий день короткий, крім того, багато днів узимку мають малу сонячну активність.

Компенсують не більше мільйона

Міська влада Вінниці запровадила стимули за будівництво СЕС. Вони передбачені для підприємців трьох видів бізнесу — мікро, малого і середнього. Йдеться про тих, хто зареєстрований у міській територіальній громаді. Їм найбільш складно фінансувати встановлення СЕС. Адже на це потрібні немалі кошти. Підприємці не називають сум. В одному з повідомлень на сайті міськради зазначалося, що невеликої потужності станція коштувала підприємству харчової галузі 3,5 мільйона гривень.

Слід уточнити, що спершу муніципалітет підтримував тих, чиї структури належать до мікробізнесу. Тепер програму розширили для малого і середнього. Рішення ухвалили на сесії міськради.

Ось що розповів з цього приводу директор департаменту економіки та інвестицій Вінницької міськради Максим Мартьянов: «Однією з умов отримання компенсації є сплата податків за попередній рік. На компенсацію спрямовуємо 30 відсотків від сплачених підприємцем податків до бюджету громади, але не більше фактичних витрат на придбання обладнання для виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії. Граничний обсяг підтримки для бізнесу не може перевищувати мільйон гривень».

Мають власного виробника

Найбільший виробник сонячних станцій у нашій державі — у Вінниці. Ним є компанія KNESS. Її створили вінничани, колишні випускники місцевого національного технічного університету. Компанія має свої виробничі структури у декількох зарубіжних країнах. KNESS пройшла сертифікацію на відповідність міжнародним стандартам ISO, а це розширює можливості розвитку і в Україні, і на європейських ринках, що відповідає планам компанії. Забезпечує панелями й іншим необхідним обладнанням ті підприємства, на яких вирішили замінити традиційну генерацію сонячною.

Вінниця задекларувала у 2020 році «Зелений курс». Європейський та світовий ринки вимагають одну зі складових — готову продукцію, вироблену за рахунок «зеленої» енергетики. Так вони дають можливість не тільки посилити енергетичну незалежність громади, зменшивши споживання енергоресурсів, а й скоротити викиди вуглецю в атмосферу.

Фото з сайту Вінницької міськради.