За десятиліття наполегливої праці дослідника Переяслав, який називають містом Мазепи, Сковороди і Шевченка, перетворився на місто історичних скарбів. Тут діють створений стараннями Михайла Сікорського та його однодумців Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» та більш як 20 унікальних музеїв.
Відтепер бронзовий сподвижник музейної справи (скульптор — заслужений художник України Степан Куций) зустрічатиме кожного відвідувача.
«У Переяславі велична подія. Ми пишаємося тим, що серед плеяди відомих людей, котрі проживали та працювали в нашому місті, і Михайло Сікорський. Він жив Переяславом, своїми музеями, і завдяки його праці про нас сьогодні знає увесь світ. І можливо, саме зараз здійснилася мрія Михайла Івановича — він сидітиме навпроти одного зі своїх музеїв, де працював і буквально жив, зустрічатиме туристів, щоб показати те надбання, яке він лишив прийдешнім поколінням», — сказав міський голова Вячеслав Саулко під час урочистої церемонії відкриття пам’ятника.
Про здобутки Героя України на ниві збереження історичної спадщини та пам’яті про Володимира Мономаха, Богдана Хмельницького, Івана Мазепу, Тараса Шевченка, імена яких тісно пов’язані з містом, на мітингу говорили голова Бориспільської РВА Руслан Дяченко, генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич, голова ГО «Відродження Переяслава» Іван Якименко, громадський діяч Владлен Ковтун, краєзнавець Микола Богатир та інші.
Ректор Університету Григорія Сковороди у Переяславі Віталій Коцур нагадав, що «за словами Михайла Грушевського, у трикутнику Київ — Чернігів — Переяслав сформувалася українська народність», а нині у Переяславі твориться нова історія, адже діяльність таких музейних закладів, які створив Михайло Сікорський, є свідченням того, «що країна має державність».
Територія навколо скульптурної композиції ще до кінця не облаштована — незабаром тут з’являться пішохідні доріжки та клумби. Як зазначили виступаючі на мітингу, у Переяславі планується відкрити і два нові музеї — Михайла Сікорського та історико-краєзнавчий.
Ідея встановлення пам’ятника «батькові музеїв» у вдячних мешканців міста виникла давно. Кошти на спорудження монумента збирали всією громадою, але після повномасштабного вторгнення росії в Україну їх спрямували на допомогу ЗСУ. Допомогли реалізувати проєкт меценати, зокрема Фонд «Рідна країна». За їх підтримки при вході до Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» також встановлено мармуровий пам’ятник знак з портретом подвижника (скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов), який першим в Україні створив скансен, котрий до війни відвідували тисячі туристів з усього світу.
На честь 100-річчя визначного діяча у музеї «Заповіту» Т. Г. Шевченка відкрили виставку «Великий зодчий музейної справи», на якій експонуються документи Михайла Сікорського — свідоцтво про народження, атестати, довідки, паспорти, нагороди тощо. Тут є особисті речі дослідника, його фотографії та картини місцевих художників. Експозиція працюватиме до 28 грудня.
Фото з відкритих джерел.