Головна перевага муніципального житла в тому, що воно дешевше від комерційної нерухомості. Як досягають цього?

Поки чоловік на фронті, дружина отримала квартиру

В один із перших днів жовтня на вулиці Костянтина Василенка відбулася приємна подія. На майданчику біля новенької 10-поверхівки зібралися новосели. Міський голова Вінниці Сергій Моргунов вручив їм ключі від квартир.

Із них 18 передбачені для військовослужбовців. Зрозуміло, вони не змогли бути присутніми, щоб розділити радість, яку відчуває кожен, переступаючи поріг нового власного житла. Двері відчиняли їхні дружини з дітьми. Дехто з них одразу вмикав телефон, фільмував нове помешкання на відео і пересилав відзняті кадри господарю.

У 14 квартир заселяться вимушені переселенці. Це ті, хто через війну залишив власні домівки і тепер проживає у Вінниці. Схоже, нове місто їм сподобалося, і вони вирішили залишитися тут. Скористалися програмою «Муніципальне житло» і придбали квартири у новобудові.

«Це вже другий будинок, який ми зводимо під час повномасштабної війни, — зазначив міський голова Вінниці Сергій Моргунов під час вручення ключів новоселам. — Тож за будівництво взялися з урахуванням усіх заходів безпеки, надійності та сучасних підходів, які стосуються енергозбереження та інклюзії. Будинок електрифікований, має підземний паркінг, який може слугувати укриттям, а також оснащений необхідними засобами для людей з інвалідністю по зору. До того ж паркінг розвантажить прилеглу територію від автомобілів».

Посадовець привітав новоселів з отриманням квартир, побажав Перемоги, щоб вони мали можливість облаштувати свої оселі вже під мирним небом!

Важливо те, що навколо будинку територія вимощена тактильною плиткою, а при вході до під’їзду на поручнях встановлено спеціальні покажчики з написами шрифтом Брайля, вони є також усередині приміщення поруч із ліфтами. Все це зроблено для людей із вадами зору. У дворі облаштували дитячий та спортивний майданчики. Територія навколо озеленена. Поруч із будинком встановили зарядну станцію для електромобілів.

На все це одразу звернули увагу новосели, які жваво обмінювалися враженнями від побаченого.

Залишаємося тут, до Харкова не повернемося

Серед тих, хто отримав ключі, — дружина військового Надія Заріцька. Її чоловік на фронті. Подружжя має трирічну дитину.

«Ми молода сім’я, до програми долучилися в пільговій категорії «Учасники бойових дій», — розповідає пані Надія. — Вдячні міській раді за те, що діє такий проєкт. Мій чоловік військовий, він з 2014 року на війні. У нас мала дитина. Потрібне житло. Взяти участь у програмі було спільним рішенням. Довго придивлялися до програми, цікавилися якістю будинків, що зведені раніше. Зрозуміли, що у муніципальних будинках вартість квартир справді нижча від комерційного житла. Коли проаналізували всі ці моменти, подали документи для участі у програмі. Минув час — і тепер маємо свою квартиру».

Іще однією учасницею програми стала переселенка з Харкова Віталіна Ющенко. Жінка багато пережила з початком війни. Спершу разом з родиною перебралася на Київщину. Звідти переїхали до Вінниці. Довго думали, зважували всі «за» і «проти» і врешті-решт вирішили залишитися у Вінниці. Каже, таке рішення далося непросто, адже все її життя пов’язане з Харковом.

Зізнається, що їй подобається місце, де розташована новобудова. Поруч є красивий Вишенський парк, що на березі озера. Його видно з вікон квартири, вона у них на восьмому поверсі. Жінка задоволена плануванням. Каже, у Харкові теж заселялися у новобудову, але тут планування краще, ніж було там.

У Вінниці триває спорудження ще одного муніципального будинку на вулиці Привокзальній. У ньому буде 180 квартир, і це найбільша висотка серед тих, що споруджені за програмою «Муніципальне житло». У планах розпочати цьогоріч іще одну багатоповерхівку за такою само програмою.

Споруджувати муніципальне житло у Вінниці припинили тоді, коли росіяни пішли на нас війною. Будівництво відновили приблизно через шість місяців. Так, будинок на Василенка, про який ішлося вище, розпочали зводити у серпні 2022-го. У зв’язку з повномасштабною агресією чимало підприємств змушені були зупинити роботу. Рішення запустити будівництво спонукало інших суб’єктів господарювання відновити свої виробничі процеси. Про це говорять у міськраді. Посадовці переконані, що у безпечних регіонах держави не можна припиняти будівництво житла. Навпаки, треба збільшувати його кількість. Адже у таких областях нині зросла кількість населення завдяки вимушеним переселенцям. Житлова проблема для них залишається найгострішою. Водночас будівельна галузь дає роботу іншим сферам економіки.

Як здешевлюють помешкання?

Які плюси має програма «Муніципальне житло»? Найважливішим у цьому проєкті є те, що пропоновані квадратні метри у муніципальних будинках дешевші від комерційної нерухомості. Саме таку мету закладали в його основу розробники, коли 14 років тому розпочали будівництво першої «муніципалки» — запропонувати дешевше житло. Відтоді і дотепер пропонують вінничанам квартири, дешевші порівняно з їх вартістю в інших забудовників. Зробити це вдається за рахунок використання під забудову земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності міської громади. Тож забудовник не сплачує міськраді кошти за землю, на якій зводить об’єкт. Фахівці пояснюють, що це одна з найвагоміших складових у зниженні вартості житлової площі. Але вона не єдина. Є й інші пільги, що їх пропонує міська рада забудовнику, аби знизити вартість житлової площі.

Протягом 14 років, відколи діє програма «Муніципальне житло», у Вінниці збудували за цим проєктом 12 багатоповерхівок. Дві з них ввели в експлуатацію в умовах воєнного стану. Загалом у цих будинках проживає понад 1000 сімей.

Оплату можна здійснювати протягом 30 років. Кредити пропонують у банках, що є партнерами міськради. Втім, кожен сам обирає варіант розрахунку.

Починали програму, аби забезпечити квартирами насамперед працівників бюджетної сфери. Адже їхня зарплата не дає можливості придбати омріяне житло. З часом розширили на інші категорії. Розподіляють квартири за квотою. Тепер найбільше відводять для тих, хто захищає країну від агресора. Друга важлива категорія — вимушені переселенці. Загалом нині на муніципальне житло можуть претендувати представники майже десяти категорій містян.

Учасники програми «Муніципальне житло» проходять процедуру жеребкування і у такий спосіб обирають поверх, на якому буде їхня майбутня квартира.

Вінницька область.

На знімку: міський голова Вінниці Сергій Моргунов вручив ключі новоселам муніципального будинку по вулиці Костянтина Василенка, зданого в експлуатацію у жовтні 2023 року.

Фото з сайту Вінницької міськради.