«Ми всі хочемо миру, щоби наші діти не боялися й не плакали від звуків бомб, що вибухають поруч. Ми всі хочемо справедливості, бо коли наш дім зруйнований загарбником, нам потрібно його відбудовувати. Ми всі хочемо сильних інституцій, тому що ми хочемо, щоби наші права були захищені й щоби правда перемогла», — наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко під час виступу на дебатах 147-ї Асамблеї Міжпарламентського союзу.

росіяни депортують українських дітей та руйнують міста

Перший віцеспікер зауважив, що нещодавні збройні конфлікти підірвали зусилля, спрямовані на досягнення глобального миру. «Поки я виступаю, росіяни продовжують запускати ракети й стріляти в українських солдатів і цивільних осіб», — зазначив він.

Водночас Олександр Корнієнко акцентував, що росіяни депортують українських дітей, руйнують українські міста: «Це не мирно. Це не справедливо. Жодні сильні інституції не можуть зупинити це божевілля».

Наш мирний план передбачає припинення війни, відповідно до міжнародного права

«Кожен із нас може встати й сказати правду — агресія є злочином. Кожен із нас може повернутися додому й лобіювати у своїх країнах приєднання до Формули миру Президента України Володимира Зеленського», — наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України, зазначивши, що український мирний план передбачає припинення війни, відповідно до міжнародного права, створення трибуналу щодо злочину агресії, отримання компенсації за завдані збитки, обмін військовополоненими, захист довкілля та забезпечення безпеки атомних електростанцій.

Окрім того, під час виступу Олександр Корнієнко повідомив, що у попередній зустрічі щодо Формули миру в Саудівській Аравії взяли участь представники понад 40 держав, зокрема, Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки.

«Нам потрібно, щоб усі ваші країни приєдналися до цієї ініціативи, щоби мирне врегулювання спрацювало. Якщо ми всі приєднаємося, агресор буде змушений рахуватися з нашою об’єднаною позицією», — наголосив він.

Кримська платформа привертає увагу до російської окупації півострова

«Ми всі можемо зробити так, щоби наші парламенти приєдналися до Кримської платформи — парламентського формату співпраці, який привертає увагу до російської окупації українського Криму та дискримінації корінного народу — кримських татар», — зауважив Олександр Корнієнко.

Насамкінець Перший заступник Голови Верховної Ради України звернувся до присутніх колег із закликом «не мовчати, а захищати правду»: «Будьмо сміливими у своєму засудженні злочинів. Почнемо писати історію нового світу — мирного, справедливого та із сильними інституціями. Нехай вона почнеться тут і зараз — із 147-ї Асамблеї МПС».

Зустрічі з представниками Анголи та Іраку

Під час зустрічі з міністром закордонних справ Анголи Тете Антоніу сторони обговорили низку важливих тем, зокрема, безпекову ситуацію в Україні, можливості для співпраці, продовольчу безпеку, перешкоджання росією експорту українського зерна, а також імплементацію Формули миру Президента України Володимира Зеленського. «Кожні рішення та дії щодо підтримки нашої держави — це внесок у Перемогу, яка забезпечить світову безпеку та стабільність», — наголосив Перший віцеспікер, висловивши сподівання на поглиблення співпраці.

Під час зустрічі з Першим заступником Голови Національної асамблеї Анголи Амеріку Антоніу Куононока Олександр Корнієнко висловив вдячність за підтримку резолюції «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН». Водночас він запросив ангольську сторону розглянути можливість створення депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Україною у Національній асамблеї Республіки Ангола.
«Тепла зустріч з Першим віцепрезидентом Національної асамблеї Анголи. Він багато знає про Україну й згадав про зв’язки між нашими країнами, що було дуже приємно», — зауважив, зі свого боку, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Окрім того, українські делегати провели робочу зустріч із представниками Республіки Ірак. Перший заступник Голови Верховної Ради України поінформував колег про поточну ситуацію в Україні та подякував за підтримку важливих резолюцій в ООН. Сторони також обговорили реалізацію Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Парламентська делегація України запросила іракських колег взяти участь у Другому Міжнародному саміті International Summit оn Food Security.

Заходи на полях засідання 147-ї Асамблеї МПС

Під час участі у засіданні Постійного Комітету МПС у справах Організації Об’єднаних Націй член Комітету з питань антикорупційної політики Олексій Жмеренецький наголосив на неспроможності ООН впоратися зі збройними конфліктами на планеті, яких, на жаль, стає все більше. Він також зауважив про необхідність наведення ладу з участю рф замість срср у цій організації, розширення Ради безпеки ООН представниками Глобального Півдня й редизайном права вето, щоби жодна країна не могла паралізувати роботу ООН.

«Ще рік тому ці ідеї здавалися романтичними фантазіями. Але зараз про такі зміни заявляє Президент США, а Президент України зазначає про конкретні кроки на засіданні Радбезу ООН», — акцентував він, додавши, що це нелегкий шлях, але дуже реалістичний.

Членкиня Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Леся Василенко взяла участь у засіданні Постійного Комітету з питань демократії та прав людини, під час якого відбулася робота над завершенням підготовки проекту резолюції щодо торгівлі дітьми із сиротинців для голосування на пленарному засіданні у п’ятницю, 27 жовтня. Вона наголосила, що всі сім правок української делегації було прийнято, зокрема, про більшу увагу питанню торгівлі дітьми у зонах бойових дій і збройних конфліктів, про депортацію як ще одну форму торгівлі дітьми та про притягнення до відповідальності винних осіб, зокрема, очільників держав.

«Захищаючи правки, брала активну участь у дебатах у Комітеті з прав людини й демократії. Не обійшлося і без російської пропаганди, яку довелося спростовувати», — зауважила народна депутатка України, зазначивши, що росія почала агресію у 2014 році, а у 2022 році відбулась ескалація до повномасштабної війни.

«Практика депортації й подальшої русифікації українських дітей, до якої вдається росія, — ніщо інше, як елемент геноциду», — акцентувала Леся Василенко, закликавши країни-учасниці Асамблеї поважати свої зобов’язання за статтею другою Міжнародної конвенції про попередження геноциду, а саме — «втрутитися й чинити тиск проти агресора для безумовного припинення цього ганебного злочину та повернення всіх наших дітей до їхнього справжнього дому».

«Війна голосами дітей» та «Життя без кордонів: Вшанування пам’яті дітей, втрачених на війні»

У третій день роботи на полях 147-ї Асамблеї МПС відбулося офіційне відкриття виставки «Війна голосами дітей», за участю української делегації та Президента Міжпарламентського союзу Дуарте Пашеку.

Перший віцеспікер повідомив, що до річниці повномасштабного вторгнення було видано книжку «Війна голосами дітей», де зібрано до сотні цитат, проілюстрованих дизайнерами, художниками, фотографами та іншими знаними людьми з різних куточків світу.

На виставці представлено майже 20 зображень із книжки, зокрема, ілюстраторів Нікіти Тітова, Олександра Грехова, Ірини Вале, співачки Джамали та її сина Рахмана. Деякі зображення супроводжуються аудіоцитатою дитини.

За допомогою QR-коду можна почути голоси дітей українською та англійською мовами.

«Діти пізнали, що таке війна не з розповідей, фільмів чи книг, а на власні очі. Ми хочемо, щоби діти були почуті дорослими в усьому світі. Дорослими, які мають реальний вплив і можливість зупинити війну своїми рішеннями, конкретними діями», — наголосив Олександр Корнієнко.

Зі свого боку, Олександр Санченко зауважив, що це потужна експозиція, покликана привернути увагу до теми депортації та викрадення українських дітей країною-терористом.

Водночас відбувся організований українською делегацією додатковий захід у межах 147-ї Асамблеї Міжпарламентського союзу — «Життя без кордонів: Вшанування пам’яті дітей, втрачених на війні». Мета заходу — створення платформи для міжнародної солідарності та вшанування невинних життів дітей, які постраждали від збройних конфліктів. Із промовами, крім українських парламентських делегатів, виступили представники Канади, Мексики, Танзанії, Малаві, Фінляндії, Ірландії, Уганди, Норвегії, а також Президент Міжпарламентського союзу Дуарте Пашеку.

«Делегації з різних регіонів зібралися разом, щоб обмінятися своїм досвідом і сприяти колективним діям для запобігання подальших втрат маленьких громадян своїх країн через війни», — наголосив Перший віцеспікер.

Також він повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення до середини серпня 2023 року понад 500 дітей загинули, а понад 1 000 — отримали поранення. «Щодня щонайменше одна українська дитина гине й щонайменше двоє отримують поранення внаслідок російської агресії», — зазначив Олександр Корнієнко.

Зі свого боку, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко повідомив, що головною темою виступів на цьому заході було життя й долі українських дітей під час російської агресії. Зокрема, представники України розповіли про російські злочини проти українських дітей у контексті міжнародного права.

«Для нас було критично важливим порушити тему злочинів, які скоює росія проти українських дітей», — зауважила, зі свого боку, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Леся Василенко.

Вона зазначила, що говорячи про цифри, українські делегати згадували і 504 дитини, вбиті російськими солдатами, і 1 129 поранених, і 1 222 зниклих безвісти, і про 19 546 депортованих російською федерацією українських дітей. І це лише кількість підтверджених випадків.

«Лише в Україні від початку повномасштабного вторгнення до середини серпня 2023 року загинули понад 500 дітей, а понад 1 000 — отримали поранення. По світу — ще більше жахливих цифр», — наголосив народний депутат України Олександр Санченко.

Довідково

23—27 жовтня українська делегація на чолі з Першим заступником Голови Верховної Ради України Олександром Корнієнком перебувала з робочим візитом у Республіці Ангола.

Програмою візиту передбачено участь делегації Верховної Ради України у засіданні 147-ї Асамблеї Міжпарламентського союзу у столиці Анголи — Луанді.

До складу парламентської делегації також входять: голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту Жан Беленюк, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Леся Василенко, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Ольга Руденко, член Комітету з питань антикорупційної політики Олексій Жмеренецький, член Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Санченко та член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Дмитро Шпенов.

За повідомленням прес-служби Апарату Верховної Ради України.

Фото: rada.gov.ua