Про використання російською владою релігії як інструмента пропаганди, примусу релігійної спільноти до співпраці з фсб, зокрема на тимчасово окупованих територіях, про жорсткі переслідування, ув’язнення і тортури священнослужителів та вірян у захоплених ворогом містах і селах на різних майданчиках, в інтерв’ю та під час численних зустрічей з конгресменами, політиками, експертами і лідерами громад у США говорили члени делегації Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), які відвідали цю країну з візитом. У складі делегації — заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ, митрополит Білоцерківський Євстратій (Зоря) (на знімку).
Українські релігійні діячі, як повідомляють у ПЦУ, взяли участь у панельній дискусії в Інституті миру Сполучених Штатів у Вашингтоні та круглому столі за участю американських експертів і лідерів думок, в окремій нараді в Держдепартаменті США, де зустрілися з Рашадом Хусейном, послом США з особливих доручень у справах міжнародної релігійної свободи, обмінялися думками з впливовими представниками української діаспори. Делегати ВРЦіРО провели зустріч з експертами Heritage Foundation, стратегічного дослідницького інституту США. Йшлося про роль релігійної спільноти України в захисті цінностей демократії, верховенства права, свободи віросповідання, сімейних засад та інших консервативних цінностей.
Також окрема зустріч відбулася з керівництвом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У підсумку було досягнуто домовленості про розширення партнерства з релігійними спільнотами України для надання гуманітарної допомоги та реалізації освітніх проектів на підтримку народу України, який страждає від російської агресії.
Делегати ВРЦіРО під час зустрічей на американській землі наголошували, що в Україні залишається високий рівень релігійної свободи та жодна церква не була закрита. «Ситуація в росії навіть гірша, ніж була за часів радянського союзу. Якщо комуністична влада була відокремлена від церкви через свою атеїстичну ідеологію, то тепер кремль тотально контролює всі церкви та релігійні організації в росії та використовує їх для пропаганди війни проти України. Тому російських релігійних діячів, які є співучасниками злочинів кремля, не слід сприймати лише як духовних осіб, натомість доцільно накласти на них санкції як на пропагандистів, які виконують замовлення кремля», — зазначив митрополит Євстратій.
Під час зустрічі делегації ВРЦіРО, яка представляє 95 відсотків релігійної мережі України і об’єднує християн усіх домінацій, юдеїв, мусульман в єдину організацію, з американськими журналістами і експертами провідних дослідницьких центрів українські релігійні діячі відповіли на запитання щодо законодавчих змін у сфері релігійної діяльності, передбачених законопроектом № 8371. Зокрема, ще у квітні Всеукраїнська рада церков одностайно заявила про «неприпустимість діяльності в Україні будь-яких організацій, у тому числі релігійних, центри та керівництво яких перебуває в російській федерації».
«московська патріархія, на жаль, фактично є не релігійною організацією, а державною російською структурую для контролю за релігійним життям та для здійснення кремлівської політики. Саме тому пропонований у парламенті України закон — це спосіб захистити громадян нашої держави від зловживань релігійною свободою, оскільки росія використовує підконтрольні церкви та релігійні громади як інструменти гібридної війни», — пояснив митрополит Білоцерківський Євстратій.
Під час зустрічі з Чаком Грасслі, який є сенатором від штату Айова з 1981 року та очолює підкомітет у Комітеті з фінансів Сенату США, українські релігійні діячі розповіли про драматичне погіршення становища українських церков і релігійних громад на територіях, контрольованих російськими військовими.
«Одним з ключових питань, яке ми чули тут, у Вашингтоні, є питання про те, чи є релігійна свобода в Україні. І якби якась одна конфесія чи якась одна особа казала, що так — є релігійна свобода, можна було б це ставити під сумнів, але вибачте, вся рада церков — християни, юдеї, мусульмани, православні, протестанти, католики в один голос кажуть, що такого рівня релігійної свободи, який Україна має при незалежності, Україна ніколи не мала, наші релігійні організації не мали ніколи за всю попередньо історію, за всі століття, особливо в радянський час.
Це, з одного боку, а з другого — окуповані території і сама російська федерація. Там немає жодної релігійної свободи. Якщо цим людям (пропагандистам. — Авт.) розходиться про релігійну свободу, то чи вони хоч щось сказали про переслідування, які здійснює російська федерація систематично на окупованих територіях? Що відбувається в окупованому Криму, скільки священників сидять у російських в’язницях?» — зазначив в інтерв’ю митрополит Євстратій.
За даними українського Інституту релігійної свободи (ІРС) (станом на середину минулого року), було знищено понад 270 храмів, а також зафіксовано «щонайменше 20 фактів незаконного позбавлення волі релігійних діячів України різних конфесій» російськими військовими.
«Окупаційна влада намагається взяти під контроль усю релігійну діяльність, примушує українські релігійні громади виправдовувати російську агресію та підпорядковуватися російським релігійним центрам, схиляє проукраїнських релігійних діячів до співпраці, вдаючись до погроз і тортур», — ідеться у звіті. Відомі факти захоплення храмів, заборони діяльності релігійних меншин — євангельських християн, греко-католиків, убивства представників цих релігійних громад тощо.
«8 червня 2014 року, на Трійцю, «група бойовиків «днр», погрожуючи зброєю, одразу після богослужіння арештувала двох старших синів пастора Церкви християн віри євангельської Преображення Господнього — Альберта і Рувима Павенків, а також ще двох дияконів цієї церкви — Віктора Бродарського і Володимира Величка. Наступного дня сепаратисти зімітували їхню загибель нібито від обстрілу українських військових, підірвавши всіх разом з гранатомета в одному з автомобілів, а тих, хто вижив, — розстріляли з близької відстані», — так описує події у захопленому окупантами Слов’янську Інститут релігійної свободи. Відомі факти загибелі від рук окупантів священиків ПЦУ. Попри це деякі американські політики та ЗМІ заявляють про «переслідування християн в Україні».
«Загалом слід підкреслити: на окупованих територіях, як і в самій російській федерації, немає релігійної свободи в принципі. І якщо хтось справді турбується про релігійну свободу, то нехай насамперед зверне увагу на росію.
Якщо людина — чи то адвокат, чи то журналіст, чи то політик — починає говорити, що в Україні немає релігійної свободи, і водночас жодного слова не каже про окуповані території, це вже пряма ознака того, що це виключно російська пропаганда, а не правда», — додає митрополит Євстратій.
Він наголосив, що «Україна є унікальною державою з унікальною громадою порівняно з багатьма іншими, зокрема європейськими сусідами, тому що ми маємо реальний релігійний плюралізм».
«Якщо взяти Європу, у переважній більшості європейських держав в сусідніх з нами країнах, ситуація абсолютно інша. У кожній з них є домінуюча релігійна структура, поруч з якою існують релігійні меншини. В Україні цього немає, і це формує абсолютно інше ставлення, абсолютно інший спосіб взаємодії. І, можливо, тому в нас не просто існує формально, а успішно понад 25 років працює Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій. Тому що саме життя сформувало абсолютно інший підхід до взаємодії і співпраці», — каже митрополит.
Зустрічі української делегації релігійних лідерів збіглися в часі з розглядом питання допомоги Україні, яке обговорює Конгрес США. Деякі законодавці також обґрунтовують свою опозицію до виділення допомоги Україні аргументами начебто через відсутність релігійної свободи в Україні.
Делегація ВРЦіРО відвідала Меморіал жертвам українського Голодомору-геноциду 1932—1933 років та вшанувала пам’ять українців, замордованих радянською владою. «Деякі з інформаційних стендів, якщо замінити «Гітлер» на «%утін», «нацизм» на «рускій мір», «Німеччина» на «росія» — майже дослівно описують перетворення країни на пекло. Ті самі методи пропаганди та контролю. Методи ширення ненависті до інших та войовничої гордині щодо самих себе. Таке враження, що %утін, коли був у Німеччині — ретельно переймав досвід нацизму, який пізніше воскресив у своєму правлінні. «Ніколи знову» перетворилося на «це вже було». Тому і щодо «руского міра» та російського геноциду в Україні варто застосовувати слова Елі Візеля, викарбувані на стіні музею: «Заради мертвих та живих ми маємо нести свідчення». Свідчення про російські злочини та про відповідальних за них», — написав на своїй сторінці у Фейсбуці митрополит Євстратій.
Окрему зустріч українські релігійні діячі провели з послом України в США Оксаною Маркаровою.