У середу, 15 листопада, Комітет з питань інтеграції України до ЄС під час засідання розглянув проєкт закону № 0232 «Про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом,
з іншої сторони, про участь України у програмі Союзу «Механізм «Сполучення Європи», внесеного Президентом Володимиром Зеленським.
Заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України з питань європейської інтеграції Анна Юрченко, представляючи законопроєкт, повідомила, що угоду було укладено 6 червня 2023 року. «Приєднання України до Механізму ЄС «Сполучення Європи» дозволить, власне, залучати фінансування Євросоюзу для підтримки розвитку високопродуктивних, стійких та ефективно взаємопов’язаних транс’європейських мереж у сферах транспорту, енергетики та цифрових послуг», — сказала вона. «Ця програма стане однією з ключових для покращення перш за все транспортного сполучення України з Європейським Союзом та налагодження експорту з України до ЄС в цілому», — зазначила Анна Юрченко.
Які переваги дає ця угода? Як пояснила заступниця міністра, вона відкриє «можливість подавати проєкти у сфері енергетики, транспорту та цифрових послуг і отримувати гранти від Європейської комісії у розмірі до 50% від вартості проєктів та можливість реалізовувати вже відібрані інфраструктурні проєкти, що передбачають модернізацію пунктів пропуску через державний кордон з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією». Це в свою чергу дозволить пришвидшити проходження прикордонного та митного контролю, покращити логістику перевезення пасажирів та вантажів до сусідніх країн ЄС. Також, за словами заступниці міністра, втілення угоди сприятиме покращенню взаємодії з ЄС в рамках механізму «Шляхи солідарності» для забезпечення експорту українських товарів.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, оскільки міністерство координуватиме роботу в напрямку реалізації угоди і з огляду на потреби України не тільки в транспорті, а й в енергетиці та виклики, з якими ми можемо стикнутися в зимовий період, порекомендувала працювати з відповідними міністерствами. Це дозволить розглянути варіанти залучення не лише державних інституцій, а й бізнесів до спільних проєктів між Україною та ЄС. Це варто зробити «для того, щоб проєкти були потужнішими і ми могли ефективно використовувати ці можливості в таких важливих для нас царинах, як енергетика, транспорт та діджиталізація», — сказала голова комітету.
Під час засідання комітет ухвалив підтримати законопроєкт та внести його на розгляд Верховної Ради України для прийняття за основу та в цілому. Іванна Климпуш-Цинцадзе ви-
словила переконання, що Верховна Рада підтримає цю ратифікацію вже найближчим часом.
Також у межах парламентського контролю комітет розглянув питання, пов’язане з підготовкою плану України, який необхідний для погодження механізму підтримки України Європейським Союзом Ukraine Facility. До участі в обговоренні приєднався заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка.
Як зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе, комітет розглянув це питання, щоб чітко розуміти, які кроки, з точки зору уряду, необхідно зробити в рамках реалізації цієї макрофінансової допомоги, котру, як сподіваються в Україні, затвердить Європейський Союз. «Ми хотіли би також розуміти, що саме в цьому напрямку очікується від парламенту», — зазначила голова комітету.