Знамениту «йолку», встановленню якої на Майдані начебто заважали протестувальники, що і послужило формальним приводом для силового розгону студентів у ніч на 30 листопада 2013 року, «прикрашену» державними прапорами і банерами з надписами «Слава Героям», «За євроінтеграцію», «Всіх, хто йде у владу, на детектор брехні», «Митний союз — це втрата незалежності», «Воля України або смерть» й іншими, що передавали дух і суспільні настрої початку Революції Гідності, знову можна побачити — тепер уже на виставці «Майдан: народження мрії. Перший бій», що відкрилася в Українському домі у центрі столиці. 

В експозиції — майданівський дорожній знак «Zеку СТОП», «буржуйки», біля яких понад 90 днів громадянського спротиву кримінальному клану, що узурпував владу, грілися учасники акцій протесту, ноші, «коктейлі молотова», дерев’яні щити й інші засоби захисту. У залах на трьох поверхах Українського дому, де у ті історичні дні розміщувалися шпиталь, кухня, їдальня, працювали відкритий університет Майдану, штаб Автомайдану і бібліотека Майдану, — тепер серія фотографій та твори революційного мистецтва.

Анонсуючи відкриття експозиції, її організатори — Національний музей Революції Гідності та Український дім, — повідомили: «Запрошуємо відзначати 10-ту річницю Революції Гідності разом! Десять років тому українці остаточно сформулювали свою національну ідею. Вона викристалізувалася на Майдані. Цей ідеал означено двома місткими словами — «Гідність» і «Свобода». Так звучить наша національна ідея. Ідея, яку ми виборюємо дотепер».

«10 років тому український народ переміг і довів усьому світу, що є самостійним європейським народом. російські ракети спрямовані зараз не на наші території, а на знищення українського населення, історичної пам’яті та української культури. Ми маємо розвивати інфраструктуру пам’яті, з музеями та меморіалами», — сказав під час відкриття експозиції генеральний директор музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
Він наголосив, що на відвідувачів виставки чекають не лише відтворені окремі локації Майдану, а й дискусійні майданчики, екскурсії, кінопокази.

На відкриття виставки завітав Герой України генерал-майор, легендарний «Сумрак», Ігор Гордійчук (на знімку).

«На жаль, Україні не вдалося одразу стати частиною європейської сім’ї, як це зробили поляки, естонці, литовці та латвійці, які разом з Україною були частиною радянської системи. Україна пішла важким шляхом і зараз ми розуміємо, яку ціну доводиться платити за свободу. Хотілося би, щоб наш народ цінував та робив висновки, щоб ми перемогли та гідно увійшли в ЄС і НАТО, за що і боролись учасники Євромайдану», — наголосив Ігор Гордійчук.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович назвав виставку історичною. «Зараз українська молодь мало що знає про події тих часів. Наша мета — зберегти пам’ять про ті події та передати їх наступним поколінням», — додав він.

Після відкриття експозиції учасники заходу переглянули фільм «Євромайдан SOS» режисера Сергія Лисенка. Виставка триватиме до 3 грудня.