Про це йшлося під час засідання Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації, де було розглянуто законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо гарантування прав внутрішньо переміщених осіб на виплату допомоги на проживання» (№ 9653). Ініціатори документа — народні депутати України Олександр Юрченко, Олександр Ковальов та Валерій Гнатенко — пропонують на законодавчому рівні відкоригувати механізм призначення такої допомоги.

Як зазначають автори проекту, підзаконні норми щодо призначення допомоги на проживання ВПО з початку війни часто й істотно змінювалися, що призводить до труднощів та порушення прав і так вразливої категорії населення. Нині ці виплати регламентуються урядовими постановами від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» та від 11 липня 2023 року № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб».

Щодо змісту самого документа, то пропонується закріпити законодавчо, що допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам виплачується

щомісячно на кожного члена сім’ї у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень;

для інших осіб — 2000 гривень.

Причому її може отримувати уповноважений представник сім’ї за письмової згоди на це від інших членів родини.

Загальна сума на сім’ю не може обмежуватися, а розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.

Розмір одержаної допомоги не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до Податкового кодексу України.

Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву та подає за місцем фактичного проживання до структурного підрозділу з питань соцзахисту населення, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або Центру надання адміністративних послуг.

Заява може бути також подана в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. Але, як зазначила під час засідання заступниця голови Комітету з питань цифрової трансформації Вікторія Подгорна, новація в частині звернення громадян через Дію передбачає внесення змін до програмного забезпечення порталу, що потребуватиме додаткового часу та фінансування на реалізацію цих заходів.

Ці та інші зауваження були викладені у висновку, який спрямовано до парламентського Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, який у підготовці цього законопроекту є головним.

Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.

До речі

Перебування за межами держави — підстава для припинення виплат

Як передбачає законопроект, виплата допомоги не призначається та може бути припинена, зокрема, якщо:

1) внутрішньо переміщена особа знята з обліку;

2) повернулася до покинутого місця проживання;

3) виявлено факт надання заявником недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги;

4) перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів поспіль (до цього терміну не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім’ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах; вказані причини, у зв’язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону, належить підтвердити документально);

5) внутрішньо переміщена особа має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 200 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 200 тис. гривень;

6) внутрішньо переміщена особа під час отримання допомоги здійснила на суму, що перевищує 200 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), інших товарів довгострокового вжитку (крім будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, та автомобілів);

7) внутрішньо переміщена особа відбуває покарання в місцях позбавлення волі тощо.

Планується, що порядок надання допомоги внутрішньо переміщеним особам та форму відповідної заяви затверджуватиме Кабінет Міністрів України.