Багатовекторний погляд на події, що відбуваються у нашій країні після 24 лютого 2022 року, відображено у книжці «Війна росії проти України та міжнародне співтовариство». Її авторами є відомі вітчизняні історики — Степан Віднянський та Андрій Мартинов. Праця вийшла у світ у видавництві Верховної Ради України.
Повномасштабна війна рф проти України мобілізувала всі верстви українського суспільства на боротьбу з російським агресором. Свій внесок у наближення нашої Перемоги роблять також науковці держави.
Окрему, дуже вагому, нішу в цій конструкції зайняла праця члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України, доктора історичних наук, професора Інституту історії НАН України Степана Віднянського та провідного наукового співробітника цього ж інституту, доктора історичних наук, професора Андрія Мартинова — «Війна росії проти України та міжнародне співтовариство», яка вийшла у видавництві Верховної Ради України (Київ, 2023).
Героїчний спротив: захищаємо не тільки себе
Вагомість та унікальність цієї праці в тому, що вона дає панорамний, багатовекторний, без перебільшення всепланетарний погляд на події, які розгорнулись в Україні після 24 лютого 2022 р. і стали не звичайним локальним військовим конфліктом між двома недружніми країнами, а, по суті, цивілізаційним зіткненням сил демократії, загальнолюдських визнаних цінностей проти сил тоталітаризму, сил агресії та зневаги до людського життя. Україна в силу історичних, тобто об’єктивних, причин опинилась на вістрі цього протистояння. Тож Україна не тільки захищає саму себе, відновлює свою територіальну цілісність та державний суверенітет, а й боронить увесь цивілізований світ, його фундаментальні філософські, правові, політичні засади. Це — той випадок, коли клин історії зійшовся на одному з учасників світового співтовариства. Щоб врятуватись, йому потрібно спільно з авангардним загоном цієї боротьби — Україною — долати ворога і вести справу до його остаточної поразки.
У цій праці скрупульозно, детально, буквально день за днем, починаючи з 24 лютого 2022 р., аналізується й описується ставлення міжнародного співтовариства до України, до нашого героїчного спротиву агресії. Автори книжки, висококласні фахівці, беззастережно виявляють і показують, «хто нам друг», «хто ворог», а «хто просто так». Це видання — буквально щоденник подій, свідками й учасниками яких ми з вами, читачу, є. Ця праця, зокрема, і про ефективну зовнішньополітичну, дипломатичну діяльність керівництва держави, яке своїми вмілими, оперативними діями змогло не тільки зорганізувати спротив зсередини, а й забезпечити утворення потужної міжнародної коаліції, яка, безперечно, є надзвичайно вагомим чинником і навіть гарантом нашої Перемоги над ворогом.
Реакція на глобальну катастрофу, створену кремлем
У книжці читач побачить усю динаміку політики США і Канади щодо війни рф проти України, ознайомиться із особливостями ставлення Китаю, Індії, Аргентини, Бразилії, Південно-Африканської Республіки та деяких інших країн Азії, Африки та Латинської Америки до цієї катастрофи, створеної руками кремлівських очільників у центрі Європи. Звичайно, особливу увагу приділено процесу взаємовідносин у ці буремні дні в рамках багатосторонньої дипломатії з нашими ключовими союзниками — ЄС і НАТО. Автори справедливо наголошують, що підтримка з боку цих стратегічно важливих міжнародних акторів є для нас надзвичайно вагомою, але і наш мужній спротив агресорові дав свій позитивний імпульс для набуття ними нової якості. Автори пишуть: «...Після Другої світової війни Європа ще ніколи не була настільки об’єднаною, наскільки її об’єднав поки що лише кандидат до її елітного клубу — Європейського Союзу, український народ, який прийняв на себе удар варварської російської навали, щоби вкотре захистити і себе, і весь Європейський континент, по суті, всю європейську, євроатлантичну цивілізацію. Повномасштабне вторгнення росії проти України не лише надзвичайно об’єднало Європу, але й консолідувало зусилля демократичних держав з метою всебічної допомоги Україні в її справедливій війні проти агресора...» І далі: «Ця війна привела до консолідації держав-членів Північноатлантичного Альянсу, зміцнення воєнного потенціалу, активізації оборонної діяльності та розширення НАТО, зокрема за рахунок приєднання до нього традиційно нейтральних Фінляндії та Швеції...»
Виявилися безпорадними, тому потребують радикальних змін
Окремі розділи книжки присвячені політиці ООН та ОБСЄ в контексті російської агресії проти України. Автори справедливо зауважують, що попри деякі крихітні позитивні моменти в діяльності цих організацій загалом реакція на воєнні злочини, які чинить рф проти України, швидше свідчить про їх бездіяльність, іншими словами, глибоку кризу цих міжнародних структур, які виявились абсолютно безпорадними щодо виконання своїх статутних зобов’язань з приборкання агресора, а тому вони потребують радикального перезавантаження.
Вагомими є висновки цього науково-популярного видання, які орієнтують читача не тільки на сьогоднішній день щодо оцінки поточних подій, а й допомагають спрогнозувати їх найближчий розвиток. У висновках порівнюються три «мирні плани» припинення війни, з якими виступає насамперед наша держава, а також відповідні ініціативи КНР та рф, показано разючу несумісність нашого підходу з неприйнятними для нас ідеями пекінського та московського «мирного врегулювання». «Китайський мирний план», — слушно зауважують автори книжки, — був розрахований на розкол світового співтовариства в питанні підтримки України», а в московському плані міститься «...омріяна кремлівськими злочинцями капітуляція України...».
Борис ГУМЕНЮК, завідувач кафедри історії міжнародних відносин та гуманітарних студій УДУ імені Михайла Драгоманова, професор, доктор історичних наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України.