На знімку: під час ознайомлення з експозицією.
«Коли ми з колегами ще на початку цього року думали про те, що хотіли б сказати у новому виставковому проєкті, то міркували так. Головне запитання, яке ставлять нам відвідувачі, журналісти, зарубіжні гості: які паралелі є між геноцидом, який стався 90 років тому, і злочинами, які вчиняють росіяни сьогодні? Ці паралелі є, і вони очевидні, — каже заступниця генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду Леся Гасиджак. Була проведена велика робота, зокрема й аналітична, для того, щоб показати тяглість наміру росії — тоді більшовицької, а тепер путінської, — не допустити існування сильної, незалежної і вільної держави Україна поряд. Головний урок, який ми винесли з історії Голодомору, — це урок про те, що буває з народом, який не має своєї держави і не має своєї армії, яка могла б цей народ захистити. Сьогодні Україна переживає повномасштабну війну, але відмінність у тому, що в українців є власна держава та надзвичайно мотивовані й сильні Збройні Сили».
Окрім того, Україна сьогодні має підтримку світу, якої не було 90 років тому. І дедалі більше країн визнають Голодомор геноцидом українського народу. А ті, хто досі вагається і зволікає, є «пасивними посібниками сьогоднішнього агресора». На цьому наголосив Ростислав Карандєєв, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України.
Екскурсія для школярів починається біля скульптури «Гірка пам’ять дитинства» на території музею.
«Сьогодні ми фіксуємо наслідки тієї ідеологічної атаки, яка здійснювалася проти України століттями. Що ми можемо зробити? Тільки перемогти! Тільки знищення російської імперії, в тому вигляді, в якому вона існує нині — ворожому до України, дасть можливість спокійно жити нам далі». Звісно, не йдеться про фізичне знищення людей, а про нашу можливість вийти на свої кордони, повернувши загарбані території», — додав Ростислав Карандєєв.
Полковник Віталій Бідний, т. в. о. начальника Центру досліджень воєнної історії ЗСУ, наголосив, що ця виставка, яка поєднує трагічні події Голодомору-геноциду і сучасної повномасштабної війни, має стати застереженням від повторення таких злочинів у майбутньому: «Повномасштабна війна супроводжується чисельними звірствами та загибеллю цивільного населення. російський агресор не полишає спроб, розпочатих 90 років тому, коли він вчинив геноцид українського народу. Я вважаю, що ця експозиція буде приводом для всебічного обговорення, осмислення цих подій та запобігання повторенню таких злочинів у майбутньому».
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.