Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав митрополит Донецький і Маріупольський Сергій (Горобцов).

«Сьогодні спілкувався з літнім парафіянином одного з храмів тимчасово окупованої Донеччини. Ледве додзвонився до мене на один з моїх месенджерів. Розповів, що в храмі, який московський патріархат нещодавно захопив і привласнив собі, так званий настоятель на проповіді примусово змусив вірян уголос відректися від мене і від Православної церкви України», — зазначив митрополит. — 90% людей просто мовчали, бо вони пам’ятали, що я разом зі своїми друзями-меценатами побудували і оздобили цей храм. Більшість вірян я хрестив, вінчав, ще й викладав християнську етику в місцевій школі. Знайшлися деякі, які відмовилися. Але я уявляю, яку пропаганду провів цей московській піп, що бідні люди йому повірили».

Митрополит Сергій (Горобцов) людина на Донеччині відома — з 2002 року він єпископ Слов’янський, з 2008-го єпископ Донецький і Маріупольський УПЦ КП, з 2019-го архієпископ ПЦУ, з лютого 2021 року — митрополит. Голова Синодального управління соціального служіння та благодійності. Владика називає себе «двічі біженцем». У 2014 році, коли так звана влада днр почала переслідувати українських священиків, він був змушений переїхати з Донецька до Маріуполя. На початку березня 2022-го, після того як рашисти розбомбили єпархіальне управляння ПЦУ, довелося виїхати і з цього міста. Окупанти в Маріуполі пошкодили і розграбували храм Святителя Петра Могили, який до повномасштабної війни увійшов до Книги рекордів України — його стіни прикрасив петриківський розпис завдовжки 500 метрів. При храмі, у стіні якого стирчить снаряд, що не розірвався, діяла благодійна їдальня, бібліотека, що налічувала сім тисяч книжок, музей українського побуту, школа гри на бандурі — усе це загарбники знищили. Книжки, серед яких дисидентська література 1940—1950-х років, унікальні примірники в єдиному екземплярі, окупанти разом з московськими попами спалили, з музею викрали стародавні прикраси — срібні сережки та дукачі.

У Волновасі окупанти знищили й собор Святого Миколая Чудотворця, який збудували волиняни на честь своїх земляків — загиблих у 2014 році бійців 51-ї механізованої бригади. Під час обстрілів рашисти поцілили в церкву, а коли захопили місто, то привселюдно спалили винесені на вулицю українські рушники й ікони. 12 березня вночі церкву облили соляркою та підпалини, вціліли тільки дві альтанки.

«рашисти силою захопили наші храми, посадили наших священиків у роzzійські в’язниці, користуються моїми храмами, автівками, житлом та іншим... Сподіваюся, що найближчим часом уся рашистська гидота в рясах не зможе панувати в українських храмах та промивати мозок сучасним українцям», — додав митрополит Сергій.

Тим часом близький до путіна глава кримської митрополії російської православної церкви митрополит Тихон (Шевкунов), призначений на посаду в жовтні 2023 року, оголосив про «кружечний збір» на підтримку так званої «сво». Копію розпорядження, підписаного окупантом у рясі, опублікував Телеграм-канал «Кримський вітер».

«Напередодні Світлого Свята Різдва Христового з 3 по 24 грудня цього року у всіх храмах і монастирях Сімферопольської та Кримської єпархій провести акцію (кружечний збір на закупівлю різдвяних подарунків для військовослужбовців, які перебувають: у госпіталях, та в зоні проведення (акції. — Ред.) подарунок захиснику вітчизни», — зазначено в розпорядженні. Крім того, за вказівкою представників рпц учні недільних шкіл будуть писати «листи воїнам з різдвяними привітаннями».

На знімку: митрополит Донецький і Маріупольський ПЦУ Сергій (Горобцов).

Фото з Фейсбук-сторінки владики.