Мережили головний елемент українського національного строю працівники та читачі Національної бібліотеки України для дітей. Коли бібліотекарі задумали вишити до Всесвітнього дня вишиванки 2023 року разом із книголюбами сорочку для Валерія Залужного, то навіть і гадки не мали, що задум перетвориться на масштабним мистецький проєкт, до якого долучиться багато людей. Стібки на полотні залишила і генеральний директор бібліотеки Алла Гордієнко — вона зі своїми онуками і вишивала, і передавала помережану сорочку Головнокомандувачу. Дизайн вишиванки розроблявся з урахуванням побажань маленьких читачів.

Приймаючи в дар копію сорочки, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук (на знімку) зауважив, що для нас важливо зберігати історичну пам’ять, особливо в експонатах, які мають емоційну історію.

У вітальному слові очільник музею зауважив, що під час заходу, на який зібралося багато людей, відчувається, що бібліотека і музей працюють заради однієї мети — вільної України, її Перемоги над одвічним ворогом.

«Ми зараз творимо ту країну, за яку наші захисники віддають своє життя, — країну для дітей. Наш музей експонуватиме цю вишиванку та розповідатиме майбутнім поколінням про війну, про наших воїнів та Залізного Генерала, — наголосив Юрій Савчук під час церемонії передачі цінного експоната музею.

Гостям, які зібралися на цю подію, автори мистецького проєкту «Вишиванка Залужному» продемонстрували зафільмовані кадри процесу вишивання, слайдшоу, а також світлини вручення мережаної сорочки читачами бібліотеки особисто Головкому.

Іншою подією дня стало відкриття у музеї виставки графічних робіт «Війна очима художника» Володимира Реброва.

«Серед цих робіт є одна, безпосередньо пов’язана з нашим закладом, — зазначають у Національному музеї історії України у Другій світовій. — Пан Володимир ще у 2022 році написав монумент «Батьківщина-мати» і самовільно зобразив на щиті скульптури тризуб. Під час виступу митець розповів, що з початку повномасштабного вторгнення він писав те, що є значимим для українців, і скульптура є одним із символів незламності. Графіку із зображенням скульптури «Батьківщина-мати» також офіційно передали до фондової колекції музею».

Свої таланти після презентації виставки показали і читачі бібліотеки — вони виступили з поетичною композицією «Що я скажу солдату Перемоги» за мотивами творів дітей з різних куточків країни. Вікторія Падалко виконала пісню на свої вірші «Янголи», присвячену українським воїнам. Завершився захід виступом співака Євгена Грабовського та словами «Перемоги нам всім! Віримо в ЗСУ, працюємо задля майбутнього!».

Фото із сайту Національного музею історії України у Другій світовій війні.