У центрі української столиці знесли монумент більшовицькому військовому діячеві Миколі Щорсу. Фахівці КП «Київблагоустрій» демонтували 7-тонну конструкцію висотою 13, 8 м цілих шість годин. До робіт було залучено важку техніку, а на бульварі Тараса Шевченка частково перекривали рух. Більшість присутніх спостерігали за поваленням більшовицько-московського ідола з захопленням в очах. Історик та громадська діячка Тетяна Швидченко назвала рішення знести статую Щорсу знаковим. «Майже 70 років Україна чекала цього, - каже вона. – Нарешті пам’ятник одному з окупантів буде прибрано з Києва».
І справді, активісти давно вимагали ліквідувати один з найяскравіших маркерів російської імперської політики. В останні роки на постаменті з’явилися написи «Кат», «Убивця», «Злочинець», «Воював проти Армії УНР». 24 серпня 2016 року представники патріотичних організацій намагалися самотужки знести пам’ятник, у березні 2017 невідомі пошкодили одну з ніг коня, на якому сидів Щорс.
Пам’ятник червоному командиру було встановлено до 300-річчя Переяславської ради, хоч ідею увічнити більшовика з’явилася у Сталіна у середині 1930-х. На постаменті автори монумента викарбували сцени російсько-української війни 1917-1922 років, зокрема зображення офіцерів та солдатів Червоної армії.
І Червона армія, і сам Микола Щорс, який народився у місті Сновськ на Чернігівщині – його батько, машиніст парових локомотивів переселився сюди із Стовпців Мінської губернії, були окупантами України. Радянська влада активно використовувала образ Щорса для пропаганди своїх ідей та просування великодержавних концепцій.
Символічно, що пам’ятник одному з символів неоімперіалізму знесли через десять років, після повалення 8 грудня 2013 року активістами Євромайдану монумента Леніну. Тоді ця подія стала початком ленінопаду, процесу дерусифікації та деімперіалізації.
Монумент Щорсу планують передати у Музей тоталітаризму, а поки що його зберігатимуть у Державному музеї авіації України імені О.Антонова.
Фото Георгія Лук’янчука.