Сиренами, російськими ракетами та «шахедами», втратою близьких, постійного місця проживання, неможливістю планувати завтрашній день, травмуючими подіями і новинами, постійним стресом і тривогами...
У жахливому контексті війни запит на психологічну допомогу та психосоціальну підтримку (ПДПСП) зростає у геометричній прогресії, так само, як і потреба у фахівцях, що можуть її надавати. Нещодавно у Одесі у межах проєкту «Психосоціальна підтримка в закладах охорони здоров’я», який реалізується БО «Відродження громад» спільно з міжнародною неурядовою гуманітарною організацією IsraAID, відбувся тренінг для психологів та фахівців сфери охорони здоров’я «Психологічний супровід осіб, які потребують лікування або реабілітації». У ньому взяли участь 75 фахівців з Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської та Київської областей.
Перший етап українсько-ізраїльського проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни», організованого у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської, стартував іще в листопаді 2022 року. Тоді 57 українських фахівців із базовою медичною або психологічною освітою опанували методики кризової, військової, екстремальної психології, першої психологічної допомоги та надавали психологічну допомогу пацієнтам 14 медичних закладів Дніпра, Вінниці, столиці та Київської області. Здобуті знання психологи-учасники першої частини проєкту застосовують у своїй повсякденній професійній діяльності.
Як зазначив організатор заходу, співзасновник та виконавчий директор БО «Відродження Громад» Тарас В’язовченко, перша частина проєкту була націлена на те, щоб відпрацювати механізм направлення пацієнта до психолога всередині медзакладу. Для цього необхідно налагодити зв’язок, координацію між лікарем, який рекомендує звернутися до психолога, та фахівцем немедичної спеціалізації, що надає психологічну допомогу. При цьому має жорстко дотримуватися конфіденційність отримувача цієї допомоги.
– У той період, – згадує Т. В’язовченко, – був приліт у Дніпрі та впав гвинтокрил у Броварах. На місці подій працювали психологи ДСНС, далі людей направляли у лікарні. Постраждалим надавали допомогу й наші психологи. Але головним викликом було саме налагодження перенаправлення та забезпечення комунікації між фахівцями…
Коли ми створювали у Харкові Центр психічного здоров’я, то організували роботу мобільних бригад, які співпрацювали і з «первинкою», і з органами місцевого самоврядування, і з соціальними службами. На базі цього досвіду разом з IsraAID ми розробили методичку з організації психосоціальної допомоги у громадах, де є купа надавачів ПДПСП: заклади освіти, медичні та соціальні установи... Але, наприклад, паліативні бригади первинної ланки та соцзахисту не комунікують між собою і часто опікуються одним і тим само клієнтом...
За словами співзасновника БО «Відродження громад», зараз у фокусі проєкту відпрацювання робочої моделі організації надання психологічної допомоги у медичному закладі та посилення спроможностей закладів охорони здоров'я надавати психологічну допомогу своїм пацієнтам. Для цього потрібно одночасно озброювати психологів новими сучасними інструментами надання психологічної допомоги та працювати із закладами над розширенням маршруту пацієнта в медичному закладі з урахуванням його можливої потреби у професійній психологічній допомозі. Також важливим є створити координацію між медичними закладами та надавачами соціальних послуг, розробити і впровадити на практиці протокол перенаправлення пацієнта, який потребує психологічної допомоги після виписки з лікарні.
– Основне питання, яке ми хочемо напрацювати, це направлення з медзакладу пацієнта, що потребує ПДПСП, у заклади соцзахисту, освіти, центри ментального здоров’я, де є психологи. Наприклад, на цей тренінг у Одесу приїхали фахівці з громади Нікополя (Дніпропетровська область), яка перебуває під постійними обстрілами росіян. І там потрібні інші підходи у наданні психологічної допомоги, бо мешканці – у постійному стресі. Та, звідки відмовляються виїжджати вагітні жінки... Для них це не тільки стрес і травма, а й невизначеність, яка впливає на психіку, може провокувати психосоматичні розлади тощо, — зазначив співрозмовник.
За його словами, важливо надавати допомогу не тільки пацієнтам медустанов, а й персоналу. Бо підготовка психологів і оплата їх праці коштуватиме набагато дешевше, ніж, скажімо, втрата як фахівця хірурга у стані вигорання... Проте, щоб сервіс надання такої психологічної та психосоціальної допомоги зробити сталим, треба продемонструвати ефективність підготовки кадрів і те, що він дієвий.
Фото надано організаторами заходу.