Уродженець степового Запоріжжя Анатолій Горлов, зрештою, як і всі його ровесники, зростав в атмосфері радянського наративу про те, що в житті завжди є місце для подвигу. Тодішня радянська пропаганда розкривала перед ним десятки прикладів того, як можна його здійснити. Чи під час навчання в школі, університеті, чи вже у самостійному житті.
Спочатку Анатолій Горлов скромно виконував свої обов’язки радіожурналіста, фах якого здобув у Київському державному університеті імені Т. Шевченка. А в період горбачовської перебудови, коли в Україні розпочалися процеси реальної демократизації, й було засновано першу позапартійну газету парламенту «Голос України», його запросили туди першим заступником головного редактора. Оскільки очільник цього видання був водночас головою депутатської комісії зі свободи слова, то саме на Горлова лягав весь тягар організаторської роботи в колективі. А він був нелегким, особливо після проголошення незалежності України.
На цій посаді він підготував себе і до беззаперечного лідера, якого з 2002 року оберуть головним редактором. І вже через два роки Анатолію Горлову випаде здійснити той подвиг у житті, про який він чув з дитинства. Перед ним постане вибір, коли саме від його рішення в повному розумінні залежатиме доля його рідного народу, майбутнє незалежної державності, яку після стількох століть неволі відновить Україна.
Так, саме редакторський підпис Анатолія Горлова вирішував тоді долю України: дозволить він під тиском проросійських сил надрукувати в ті грудневі дні 2004 року нікчемну постанову Центральної виборчої комісії про нечесне обрання януковича Президентом України чи утримається від цього неправового дійства, виконуючи ухвалу Верховного Суду України про повторне голосування.
Анатолій Горлов і сам виявився законослухняним, і підтримав у цьому головного редактора газети «Урядовий кур’єр», де також необхідно було надрукувати згадану постанову ЦВК. Тож було знівельовано і завчасні привітання януковичу від його московського покровителя путіна.
Саме позиція Анатолія Горлова зіграла визначальну роль, щоб 2004 року не здійснився державний переворот через визнання сфальсифікованих виборів Президента України на користь Януковича.
Звичайно, очолюючи понад 20 років газету «Голос України», Анатолій Горлов багато зробив для утвердження нашої державності, перетворивши газету на справжнє джерело історичної правди для українців і всього світу. Саме завдяки позиції головного редактора державотворчий процес України постає зі сторінок «Голосу України» відображенням історичної правди.
Володимир СЕРГІЙЧУК,
завідувач кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор.