Університетська спільнота спрямовує великі зусилля на майбутню Перемогу. Військовий інститут та Інститут Управління державної охорони готують кадри для армії та силових відомств. Цього року ми почали підготовку військових капеланів. Університет створює багато інноваційних технологій для зміцнення обороноздатності, про які зможемо розповісти лише після війни.

Також реалізовуємо програми для збереження ментального здоров’я та подолання травми війни. Цей напрям розвивають на факультеті психології, в Інституті психіатрії КНУ, у відділенні «Військова психологія» Військового інституту, а також в психологічній службі університету.

У 2023-му університет визначив своїм пріоритетом поширення українських студій у світі. За нашої участі цього року відкрито українські студії в університеті Единбурга в Шотландії, в Кільському університеті в Німеччині, в Лундському університеті у Швеції, у Загребському університеті в Хорватії, в Амстердамському університеті в Нідерландах, у словацьких університетах імені Коменського у Братиславі та Костянтина Філософа у Нітрі, поновлено в університеті Гранади в Іспанії. Це теж складова нашої Перемоги й можливість доносити правду про російську агресію до світової академічної спільноти.

Недавно я брав участь у відкритті Європейського центру польських та українських досліджень в Європейському університеті Віадріна у Франкфурті-на-Одері. Співдиректором центру є український історик Андрій Портнов. Під час відкриття пролунала думка, що пересічний німець чи поляк не надто розуміє, що відбувається в Україні, й нам треба розповідати про це. Навіть у наукових колах розв’язану росією війну інколи називають конфліктом в Україні. Розумієте?! У спростуванні таких наративів і донесенні правди бачимо один із напрямів своєї діяльності.

Вихід Збройних Сил України на кордони 1991 року буде необхідною, але недостатньою умовою. Перемога — це покарання винних, скільки часу для цього не знадобилося б. Бо непокаране зло повертається. російський диктаторський режим тримається не лише на путіні. Не він був у Бучі та Бородянці на Київщині, там були російські солдати й офіцери, які скоювали масові вбивства. Тому має бути трибунал щодо злочину агресії росії проти України. Ми взяли на себе певну місію говорити про це, напрацьовувати юридичні процедури й готувати фахівців. На базі Інституту міжнародних відносин КНУ відбулася наукова конференція, присвячена цій темі. В ній брали участь випускник нашого університету суддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський та посол з особливих доручень МЗС України, представник України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич, наш викладач і випускник.

На Новий рік зберемося родиною за святковим столом, буде ялинка. Головне — подякувати одне одному й побажати щасливо дожити до наступних різдвяних і новорічних свят.

Володимир БУГРОВ, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.