У 2023 році темою щорічного конкурсу на найкращу поштову марку Європейського поштового союзу (PostEurop) обрано запропоноване «Укрпоштою» гасло «Мир — найвища цінність людства». Цим рішенням PostEurop виявив солідарність з Україною та наголосив на цінності миру.

З початку повномасштабного російського вторгнення поштові оператори різних країн постійно випускають марки, зокрема благодійні, на підтримку українців. У 2023 році темою щорічного конкурсу на найкращу поштову марку Європейського поштового союзу (PostEurop) обрано запропоноване «Укрпоштою» гасло «Мир — найвища цінність людства». Цим рішенням PostEurop виявив солідарність з Україною та наголосив на цінності миру.

«Цей прапор прибув з війни, з багатостраждального міста Бучі. Разом із нами є також кілька українських дітей. Привітаймо їх та молімося разом за них», — сказав тоді Святіший Отець, поцілувавши прапор. На поштовій марці Ватикану також розміщено напис «Поруч з українцями, шляхетним і мученицьким народом».

А першу поштову марку на підтримку України 10 березня 2022-го випустила Пошта Латвії. На ній державні прапори України й Латвії та напис «Ми з вами!» українською і латиською мовами. На купоні відтворено монумент

Незалежності України в Києві та монумент Свободи Латвії в Ризі й написи двома мовами: «Ми з вами!» та «Слава Україні!». 50 відсотків від продажу цих марок спрямували на підтримку України.

Через місяць після початку великої війни марку з голубом на синьо-жовтому тлі випустила Пошта Естонії. На поштовій мініатюрі розміщено напис «Слава Україні!» та естонською мовою «Eesti toetab Ukrainat» — Естонія підтримує Україну.

25 березня минулого року поштову марку на знак солідарності з Україною випустила Пошта Польщі. На ній — рукостискання в національних кольорах Польщі та України, напис українською та польською мовами «Ми з вами!». Прибуток від продажу цього поштового випуску спрямований на допомогу Україні.

У березні торік поштову марку з прапором України та написом «Gemeinsam fur den Frieden» («Разом заради миру») випустила Пошта Австрії. Додатковий номінал у розмірі 2 євро з кожної марки передали на підтримку постраждалих українців.

На марці, яку у квітні минулого року випустила Пошта Хорватії, зображено блакитне небо та жовте поле, що символізують український прапор. І напис «ZA MIR U UKRAJINI» («За мир в Україні»).

У травні 2022-го поштову марку «Ukrainos laisves gynejams» («Захисники української свободи»), на якій можна побачити обійми людей у синьому та жовтому одязі, випустила Пошта Литви. Частину коштів від продажу марок передали громадській організації «Melyna ir Geltona» («Синій і жовтий»), яка з 2014 року підтримує збройний спротив України.

Виявом солідарності з нашою боротьбою стала й випущена у травні 2022 року Поштою Іспанії марка «Іспанія з Україною». На тлі українського прапора розміщено синьо-жовте серце, напис «ESPAGNA con Ucrania» та логотипи національних поштових операторів — «Укрпошти» та Correos.

У червні торік Пошта Франції задля збору пожертв для Червоного Хреста випустила благодійний поштовий випуск «Об’єднані в українській кризі». За основу взяли стандартну марку Франції 2018 року «Маріанна Віддана».

Для її створення використали зображення українки, активістки Femen Інни Шевченко, а також символ Червоного Хреста та кольори українського прапора.

На випущеній Поштою Канади в липні 2022 року благодійній марці «Help for Ukraine» («Допомога Україні») зображено соняшник — як один із наших національних квіткових символів. Цим випуском канадці підкреслили тісний історичний зв’язок наших країн. Частину коштів від реалізації спрямували на підтримку українців.

Торік у вересні марку «Солідарність з Україною» випустила Пошта Словаччини. На ній фотографія українки — збірний образ жінок, які з дітьми були змушені рятуватися за кордоном. Після 

24 лютого 2022-го кордон зі Словаччиною перетнули понад 700 тисяч українців, з яких понад 90 тисяч попросили там захисту.

Також у вересні минулого року марку солідарності з українським народом презентувала Пошта Португалії. На мініатюрі в синьо-жовтих барвах розміщено написи португальською та українською мовами «Solidarios com o Povo Ucraniano» («Солідарні з українським народом»).

Кошти від продажу цієї марки спрямували на відбудову центру психологічної реабілітації в Бородянці на Київщині.

Пошта Італії до теми України зверталася двічі. У листопаді 2022 року випустила марку, присвячену допомозі українським біженцям. На мініатюрі зображені прапори Італії й України та напис «Profughi dell’Ucraina» («Біженці з України»).

А в липні цьогоріч поштовий оператор Італії презентував ще чотири благодійні марки: «Церкви Києва», «Маріупольський театр», «Площа у Львові» та «Одеський порт».

За основу взяли роботи українських художників. Історія цієї серії почалася з того, що міністерство економічного розвитку Італії повідомило Міністерству закордонних справ України про ініціативу випустити з благодійною метою чотири поштові марки із зображеннями Києва, Маріуполя, Львова та Одеси. Міністерство культури та Національна спілка художників запропонували каталог робіт українських митців.

 

 

Для марки «Церкви Києва» італійці обрали картину Катерини Липовки «Київ. Простір варіантів». Основою марки «Одеський порт» стало полотно Святослава Скоробогатова «Весняна гавань». Для марки «Площа у Львові» використано роботу художника Юрія Бандери «Львівський захід». А Маріупольський драматичний театр зобразив Сергій Сметанкін.

«Це перший в Італії випуск поштових марок із доданою ціною, кошти від продажу яких підуть на підтримку українського народу. Це історичний випуск, який відбувається саме тоді, коли ці міста зазнають потужних обстрілів з боку росіян», — сказав під час презентації марок міністр підприємств і виробництва Італії Адольфо Урсо. А заступник посла Італії в Україні Франческо Пеше наголосив, що цей італійсько-український проєкт окрім збору коштів (з продажу кожної із 400 тисяч марок на благодійність віддають 3,75 євро) також дасть можливість познайомити італійців з історичними та культурними місцями України.

До теми України Пошта Франції повернулася у вересні 2023 року — випустила марку Conseil de l`Europe — Unis pour l`Ukraine («Рада Європи — Об’єднані заради України»). На ній зображено дівчинку в синьо-жовтому вінку.

Як ескіз для марки використали мурал художника C215 (Крістіана Гемі) на одному з будинків у 13-му окрузі Парижа.

Одразу після російського вторгнення Крістіан Гемі приїхав до України та створив низку графіті. «Якщо хочете створювати стріт-арт про війну, то маєте бути там, де війна», — сказав він.

У Бородянці митець, зокрема, намалював Лесю Українку, а в Києві його виконане у синьо-жовтих барвах зображення дівчинки можна побачити біля Національного музею історії України.

У цьому огляді ми згадали тільки основні випуски поштових марок на підтримку України. Сьогодні введено в обіг сотні марок, які були випущені під егідою поштових операторів низки африканських країн. Їх тематика широка: від знищення крейсера «москва» та атаки на Кримський міст до мініатюр про українських військових, пожежників, спортсменів та Україну загалом.

Фото з колекції автора.