Все це можна зробити в експериментальному укритті з АртПростором «Штольня», яке відкрили у криворізькому Палаці культури «Карачуни».
Завдяки АртПростору укриття набуло вишуканого вигляду — у двох художніх залах на стінах розміщені витвори мистецтва. Біля кожної картини — QR-код, завдяки якому можна прослухати через власний смартфон з навушниками невелику історію про художника та картину.
«Сподіваюсь, що відвідувачі АртПростору «Штольня» отримають творчий імпульс і, можливо, самі захочуть створити шедевр, а ми в Палаці культури «Карачуни» та в художніх і музичних школах міста завжди готові в цьому допомогти професійно», — сказав директор палацу Іван Коровко.
Тут можна побачити 33 репродукції картин видатних художників, як-от Ван Гог, Клод Моне, Поль Гоген та інших. Серед українських авторів — Іван Марчук, Віктор Зарецький та Анна Доброва, криворіжці Микола Рябоконь, Віктор Мішуровський, Аміна Мехтієва, Богдан Шиптенко. Також представлені малюнки вихованців художніх і музичних шкіл міста. Нинішня експозиція об’єднана темою зими та різдвяного настрою, надалі галерея постійно оновлюватиметься.
«Я захоплена цим проєктом. Було дуже приємно працювати в команді з проєктування та створення цього АртПростору. Разом з директором міського виставкового залу Дмитром Ситником, керівниками художніх і музичних шкіл ми підібрали колекцію картин, зробили опис, зустрічалися з місцевими художниками, в тому числі зовсім юними», — зазначила директорка Криворізької художньої школи № 1 імені Олександра Васякіна Оксана Поліщук.
Укриття має три виходи, у приміщенні є Starlink для постійного доступу в Інтернет, генератор, теплові гармати, вода, медикаменти тощо. Також тут облаштовано кімнату матері та дитини, дві вбиральні.
З ремонтом та обладнанням допомогли Рада оборони міста, міська влада та гуманітарні організації Rotary Club (Кривий Ріг), Rotary Kyiv Capital та Rotary D2360 (Sweden).
«Разом зі шведськими колегами ми наповнили творчістю це укриття в Палаці культури «Карачуни». Створили локацію, де можна в безпеці та комфорті проводити художні виставки, концерти», — сказала представниця Rotary Ірина Лебеда.
Як розповів голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул, за рекомендацією фахівців з ментального здоров’я в громаді вирішили створити в цьому укритті експериментальний художній простір. Щоб люди під час тривоги могли впоратися з психологічним напруженням, відволіктися, роздивляючись твори мистецтва.
«Я відверто вражений творами наших талановитих митців — і тих, які вже відомі за межами Кривбасу, і тих, хто тільки створює свій стиль. В АртПросторі в майбутньому проводитимуть різноманітні культурні заходи та працюватимуть психологи», — підкреслив Олександр Вілкул.
Зазначимо, що Палац культури «Карачуни» було зведено в середині минулого сторіччя. Стіни укриття — з міцного бутового каменю, що надає АртПростору атмосфери середньовічного замку. Заклад є осередком культурного життя мікрорайону.
Фото зі сторінки адміністрації групи АртПростір «Штольня» Олександра Петренка у Фейсбуці.