У тексті, оприлюдненому англійською, грецькою та українською мовами, зазначено: «Цим підписаним Патріаршим і Синодальним Томосом ми визнаємо та проголошуємо встановлену в межах території України Автокефальну Церкву нашою духовною донькою та закликаємо всі світовi Православнi Церкви визнавати її як сестру та згадувати під іменем «Святіша Церква України», як таку, що має своєю кафедрою історичне місто Київ».
В Україні Томос уперше розгорнули на святковій божественній літургії 7 січня у Софії Київській. Події передувало Звернення Верховної Ради України до Його Всесвятості Варфоломія, Архієпископа Константинополя і Нового Риму, та Постанова парламенту «Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні», прийнята 19 квітня 2018 р.
Голова Верховної Ради України у 2016—2019 рр. Андрій Парубій тоді зазначав: «Ми — свідки того, як твориться історія. Адже Томос — це другий Акт проголошення Незалежності України! Це акт утвердження її духовної Незалежності. Дуже символічно, що Православна церква України отримала Томос на Різдво. Українці, які зберуться на Святвечір за столами, щоб відзначити народження Христа, отримають чудову, історичну новину. Правду кажуть, що Господь винагороджує того, хто бореться! Ми боремося, і вірю, що ми переможемо!»
Митрополит Київський та всієї України Епіфаній наголошує: «Рівно п’ять років тому Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. «Побожний український народ чекав цього благословенного дня цілих сім століть», — заявив тоді Патріарх Варфоломій, підкреслюючи історичність і значимість цієї події. Адже наша церковна незалежність стала доведеним історичним фактом, який отримав всеправославне і світове визнання. Наступного дня, 6 січня, тоді у Різдвяний святвечір, цей історичний документ був привезений до Києва, і я тоді казав, що він став ніби провідною зіркою, яка освітила шлях нашого духовного незалежного буття. Тепер, по перших п’яти роках нашого утвердження, ця дата — 6 січня — знов несе нам особливий символізм: відтепер, за новоюліанським календарем, наша річниця отримання Томосу знаменується днем святого Богоявлення — свята, яке ми вшановували того дня і в Царгороді. І в цьому бачимо символічність явлення нашої незалежної помісної Церкви — у всій її повноті й правдивості — українському народові та всій світовій спільноті».
Після підписання Томосу, крім Константинопольської церкви, статус ПЦУ визнали Александрійський патріархат, Кіпрська православна церква, Елладська православна церква і де-факто Румунська право-славна церква. Про народну підтримку української незалежної Церкви свідчить кількість переходів релігійних громад до ПЦУ з УПЦ, що має церковно-канонічний зв’язок із московським патріархатом. Від 15 грудня 2018 р., коли у Софії Київській відбувся Об’єднавчий собор українських православних церков, станом на 5 січня 2024 року про зміну юрисдикції заявили 1636 громад та монастирів, що приєдналися до ПЦУ.
«Дякуємо Богові за всі благодіяння щодо нас, за те, що Він сподобив нас дару відновити справедливість, позбутися духовної окупації і мати власну помісну автокефальну Українську Православну Церкву. Яку ми, з Божою допомогою, розбудовуємо, утверджуємо, зміцнюємо — в єдності з родиною Вселенського Православ’я та рівноправ’ям з іншими Помісними Церквами-Сестрами. Слава Богу за все!» — додає митрополит Епіфаній.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА (з архіву «Голосу України»).