Біологи-зимувальники 28-ї Української антарктичної експедиції Тарас Перетятко та Вадим Ткаченко, котрі досліджують місцеву фауну, зокрема й колонію пінгвінів, спостереження за життям яких допомагають відстежувати глобальні зміни клімату, зняли відеофільм про птахів, що живуть просто під вікнами станції. На кадрах — і дорослі пташенята, що підросли й наздоганяють за розмірами батьків, це ті, що вилупилися з перших яєць, відкладених на початку листопада, і зовсім крихітні.
Дослідники зазначають, що пінгвінячого бебу-буму ще немає, але очікується найближчим часом. Вадим Ткаченко нарахував на острові понад 750 пташенят субантарктичних пінгвінів. «Це майже 16% від загальної кількості відкладених яєць, тож поки що зарано говорити про справжній бебі-бум. Він, за розрахунком, почнеться в середині січня, коли кількість малят має різко зрости», — наголошують у Національному антарктичному науковому центрі. Дитинчата після народження кілька тижнів залишатимуться в гніздах під постійною опікою когось із батьків, які їх годують.
Інформація про життя колонії пінгвінів на острові Галіндез, яку збирають та аналізують полярники, важлива не лише для наукових прогнозів, а й тих, хто мріє стати вченим у майбутньому, як школярі з Енергодара. Місто нині окуповане рашистами, а учні Енергодарського центру туризму, краєзнавства та спорту продовжують навчання у різних куточках країни. У межах конкурсу «Антарктида стає ближчою» вони підготували та надіслали полярникам 85 святкових листівок, на яких намалювали і представників полярної фауни. Свої малюнки діти супроводжували текстівками. Кароліна з 4-го класу написала дослідникам: «Ваша праця є надзвичайно важливою для майбутнього нашої планети, і я хочу висловити вам свою вдячність за все, що ви робите... Я бажаю вам міцного здоров’я, тепла і затишку у вашому дослідницькому будинку, а також успіху в усіх ваших наукових проєктах». Надіслали свої привітання мешканцям крижаного континенту і Дмитро та Артем, які написали: «Мені подобаються пінгвіни, тому я вітаю всіх пінгвінів та людей і сподіваюся, що у пінгвінів будуть гарні діти. Надіюся, скоро буде Перемога. Слава Україні! Героям слава!» та «Антарктида — це континент миру і безпеки! Там повністю заборонена будь-яка військова діяльність. Дуже хотілося б, щоб війни були заборонені по всій землі... Хочу привітати всіх полярників: і тих, хто зараз в експедиції, і тих, хто бував в експедиціях раніше, і тих, хто зараз захищає нас в окопах. Нехай в наступному році Україна переможе. Настане мир, і всі повернуться до рідних домівок».
У відповідь з крижаного континенту надійшло повідомлення про те, що на станцію «Академік Вернадський» доставили шеврони «Мрія про Антарктиду», створені Національним антарктичним науковим центром і брендом Ya.vereta. Їх привезли учасники української сезонної експедиції, подолавши довгий шлях з Києва на автобусах, літаках та криголамі «Ноосфера».
«Нам приємно поділитися цією новиною, адже шеврон став символом спільної мрії та добрих справ. Нагадуємо, що він продається в парі з шопером за ціною 1000 гривень. З них 500 гривень ідуть на підтримку «бойових пінгвінів», — повідомляють на станції «Академік Вернадський». — Наприкінці 2023-го з коштів від продажів Ya.vereta вже передав на потреби полярників на фронті 25 тисяч гривень, а на початку цього року — ще 10 тисяч гривень».
Нагадаємо, Україна — одна з 30 країн, яка має постійну станцію в Антарктиці, що функціонує увесь рік. Щороку на станцію «Академік Вернадський» вирушає річна експедиція, до якої входять учені та технічний персонал. Під час антарктичного літа проводяться сезонні експедиції.
Фото зі сторінки Національного антарктичного наукового центру у Фейсбуці.