Як повідомляє Інститут релігійної свободи, на переконання очільників релігійних організацій, «ця ідеологія сьогодні є викликом для проповіді Євангелія в сучасному світі й руйнує довіру до християнського свідчення».
У своєму зверненні очільники церков підтримали заклик Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій до міжнародних міжконфесійних організацій стосовно розгляду питання про притягнення до моральної та іншої відповідальності російської православної церкви, яка всіляко підтримує агресію рф проти України, розпалює міжнаціональну і міжконфесійну ворожнечу та через проповідь ідеології «русского мира» спонукає до геноциду українського народу.
«Загарбницька війна, розпочата росією проти України у 2014 році та продовжена повномасштабним вторгненням у 2022-му, принесла на українську землю багато страждань, загибель сотень тисяч людей, у тому числі вбивство на цей час понад 520 дітей, руйнування міст і цивільної інфраструктури, спричинила наймасовішу від часів Другої світової війни міграційну кризу та поставила цілий регіон на межу гуманітарної катастрофи», — зазначено у зверненні. Його підписанти наголошують, що ідеологічним підґрунтям агресії росії проти України, російських воєнних злочинів та геноциду українського народу є шовіністична доктрина «русского мира», яка реалізується на практиці у формі диктатури під назвою «рашизм».
«Ця доктрина, фактично ідеологія, містить у собі заперечення права української нації на самовизначення, на суверенний розвиток, на власні державу, мову, історію, культурну самобутність та свободу віросповідання, а зрештою — на існування. російський диктатор, представники російської влади, московської патріархії й інших, тісно сполучених з владою релігійних структур та пропагандистські медіа багато років поспіль заявляють, що українців як народу «не існує», а українська нація «створена штучно», та поширюють інші схожі наративи», — йдеться у документі.
Патріарх рпц кирило гундяєв та російська православна церква були і залишаються одними із головних творців і пропагандистів ідеології «русского мира», яка передбачає винятковість «російської цивілізації» та відокремлення і вороже протистояння її іншим. Розпалюючи ворожнечу на основі людиноненависницької концепції та підтримуючи війну й армію, яка, прикриваючись «захистом російської мови», «денацифікацією» та «десатанізацією» України, вчиняє тисячі воєнних злочинів, російська православна церква порушує християнські принципи, що суперечить духовним і моральним нормам, які має втілювати церква.
Ідеологія «русского мира», як зазначено у зверненні, «є викликом для проповіді Євангелія в сучасному світі й руйнує довіру до християнського свідчення незалежно від конфесії». Адже керуючись догматами доктрини, що стала базисом експансіоністської політики путіна, окупаційна армія знищує насамперед людей з проукраїнськими поглядами й представників релігійних громад, що не належать до московського патріархату, тероризує цивільне населення, ґвалтує та грабує.
«російські ракети, дрони та артилерія щодня вбивають українців та руйнують пам’ятки історії і культури, особливо ті, що пов’язані з українською ідентичністю та духовною спадщиною. Зокрема, станом на тепер знищено та пошкоджено більш як 600 релігійних споруд. Окупанти грабують і знищують українські музеї, архіви, театри, бібліотеки, впроваджуючи ідеологію «русского мира» в релігійній, культурній, освітній, політичній та інших сферах», — підкреслюють очільники церков.
Вони назвали російське вторгнення в Україну загрозою для християнських традицій, а також для інших релігій — іудаїзму, ісламу тощо, адже вищі керівники рпц та низки російських протестантських союзів демонтують не прагнення до християнської єдності й миру, а навпаки схвалюють і заохочують ворожнечу і ненависть до українського народу та всього вільного світу.
Звернення підтримали очільники та уповноважені представники Православної церкви України, Української греко-католицької церкви, Римсько-католицької церкви в Україні, Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів, Української церкви адвентистів сьомого дня, Української християнської євангельської церкви, Української євангельської церкви та Української лютеранської церкви.